Ředitelé pro obrannou politiku ministerstev obrany ČR a Velké Británie kromě toho hovořili rovněž o nutnosti propojení existujících bilaterálních a aliančních iniciativ při budování schopností, zvyšování interoperability a ujištění východních členů Aliance.
Česká strana zároveň ocenila britský záměr geograficky i tematicky více přizpůsobit Britský vojenský poradní a výcvikový tým (BMATT), který působí při vyškovském Velitelství výcviku – Vojenské akademii od roku 2000, aktuálním bezpečnostním hrozbám z východu v souladu s aliančními aktivitami na ujištění východních spojenců.
Hlavním úkolem BMATT je asistence při rozvoji profesionálních armád a profesionálního sboru praporčíků a rotmistrů. Kurzů se účastní nižší velitelský sbor ze zemí Severoatlantické aliance, Evropské unie a těch, které jsou zapojeny do Programu Partnerství pro mír (PfP). Před dvěma týdny byla v Praze podepsána změna memoranda, díky níž se kurzů budou moci účastnit také civilní osoby. Vláda ČR v loňském roce prodloužila působení BMATT na českém území do roku 2020. Doposud bylo v BMATT vycvičeno 6 600 studentů.
Na závěr jednání se Jan Jireš a Nick Gurr dohodli na záměru uspořádat bilaterální jednání ministrů obrany v rámci červnového zasedání ministrů obrany zemí NATO.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva