Jednání se konalo na úrovni náměstků, respektive státních tajemníků ministerstev obrany zemí V4 a zaměřilo se na stav implementace cílů a úkolů plynoucích ze strategických dokumentů Visegrádské skupiny schválených předcházejícími předsednictvími.
Na jednání také bylo poprvé zařazeno setkání se zástupci NORDEFCO (Nordic Defence Cooperation), se kterými byly diskutovány možnosti spolupráce zejména v oblasti výměny zkušeností s účastí v mezinárodních operacích. „Dlouhodobé vize obou regionů se ve velké míře shodují, a to jak v oblasti výstavby schopností, tak možností pro společné pořizování výzbroje,“ sdělil náměstek Jakub Landovský.
Seminář V4
Diskuse náměstků ministrů obrany se zaměřily také na společný příspěvek V4 k implementaci Akčního plánu připravenosti a post-adaptační opatření NATO. Účastníci si rovněž vyměnili názory na přípravu varšavského summitu NATO, který proběhne v červenci příštího roku, hovořili o možnostech vzájemné spolupráce a dohodli se na přípravě společné visegrádské pozice. Shoda panovala také v otázce potřeby konání politických konzultací k možnému nasazení Visegrádského bojového uskupení EU (V4 EU BG), a to jak s pohotovostí v roce 2016, tak i 2019.
Byl schválen i další postup v tvorbě permanentní modulární síly V4. „Modulární sílu shledávám jako vlajkový projekt V4,“ uvedl v této souvislosti Tamás Vargha, politický státní tajemník maďarského ministerstva obrany.
Podle náměstka Landovského účastníci přivítali iniciativu českého předsednictví V4 v prohlubování spolupráce Visegrádské skupiny s USA. V neposlední řadě byla projednávána příprava mimořádného zasedání ministrů obrany zemí V4, které se uskuteční 17. prosince v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva