VLS dokončily ochranná opatření obor v Ralsku proti vlkům

17.05.2020 10:24 | Zprávy

VLS tento týden dokončily ochranná opatření obory Židlov v Ralsku proti vlkům, kteří se v přírodní lokalitě bývalého vojenského újezdu usadili kolem roku 2014. Posílené oplocení budou sloužit k ochraně chovů spárkaté zvěře, nově usazené samouzavírací brány pak nadále umožní vstup veřejnosti na turistické a cyklistické trasy vedoucí oborou.

VLS dokončily ochranná opatření obor v Ralsku proti vlkům
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Na ochranu proti vlkům Vojenské lesy a statky (VLS) musely vyztužit 32 kilometrů plotu kolem obory Židlov, a dalších 12 kilometrů plotu kolem druhé ralské obory Velký Dub. V obou případech bylo původní oplocení vyztuženo v dolní části drátěnou kari sítí, která zamezí šelmám podhrabávat oplocení chovného zařízení a pronikat do něj. „Na Židlově bylo původní oplocení zpevněno metrovým pásem tzv. kari sítě z drátů o průměru 5 milimetrů. Dvacet centimetrů této ochrany bylo zakopáno pod zem, zbylých 80 cm kryje spodní část plotu. Obdobným způsobem byla zabezpečena i obora Velký Dub. Zatímco toto chovné zařízení je veřejnosti nepřístupné, na Židlově jsme museli navíc vyřešit průchod pro turisty,“ popisuje ředitel divize VLS Mimoň Roman Vohradský.

Přes obří severočeskou oboru o rozloze 3800 hektarů, která zde vyrostla před dvaceti lety na místě bývalé vojenské letecké střelnice, totiž vede několik turistických tras včetně dvou cyklostezek, které jsou intenzivně využívány. Otevřené průchody a vjezdy obřího chovného zařízení byly proti migraci zvěře chráněny speciálními kovovými rošty, Jejich konstrukce sice vytváří dostatečnou bariéru pro běhy spárkaté zvěře, nikoliv však pro tlapy vlka. Proto lesníci VLS v minulých dnech vstupy do obory Židlov osadily speciálními samozavíracími bránami, které by šelmy neměly překonat. „Židlov tak dál bude přístupný veřejnosti, jen budou muset projít branou. Věřím, že naše důvody místní i přespolní pochopí,“ dodal ředitel Vohradský.

První reakce na technická opatření jsou příznivá. „Vojenským lesům patří poděkování za způsob, jakým zajišťují turistické veřejnosti možnost průchodu přes oplocení obory Židlov. Minulý týden jsem projížděl na kole na trase Hvězda - Stohánek a zejména řešení samozavíracích vrat považuji za velice rozumné a vůči turistům vstřícné. Mile mě překvapil i stav vozovek, značení a informace. Byl jsem zde po dlouhé době a byl jsem velice příjemně překvapen,“ uvedl v reakci na opatření sekretář mělnické organizace Klubu českých turistů Ivan Večl.

Obora Židlov je strategickou chovnou základnou Vojenských lesů a statků. V jejích lesostepích například probíhá v režii státního podniku již devět let česká část mezinárodního programu usilujícího o návrat kriticky ohroženého zubra do volné přírody. Vedle stáda tohoto největšího suchozemského živočicha kontinentu, je však také domovem jelenů či daňků. Lesníci VLS ji využívali také pro chov muflonů, které lovecké výpravy vlků ohrožují především. „V oboře je normovaný stav mufloní zvěře 150 kusů, a my jsme byli kvůli vlkům během tří let na nule,“ popisuje šéf chovného programu VLS v Ralsku Miloslav Zikmund.

Vlci podle dostupných informací do Ralska přišli z asi 70 km vzdálené německé oblasti Dauban mezi Budyšínem a Zhořelcem. Potomstvo zde vyvedli podle záznamu s fotopastí v roce 2014. Šlo tehdy o první zdokumentovanou reprodukci této šelmy na českém území po více než stovce let. Od té doby se smečka usazená v blízkosti Břehyňského rybníka rozmnožuje pravidelně a přestože část jedinců po dosažení dospělého věku teritorium Máchova kraje následně opouští, jejich nárůst se stále více začal projevovat na stavech spárkaté zvěře v honitbách VLS i dalších správců. Lesníci z VLS proto budou pečlivě sledovat, jak jsou přijatá ochranná opatření účinná.

„Ralsko je první tuzemskou lokalitou, kde se vlci po téměř stovce let usadili. Jejich přítomnost je realitou, s níž se jako správci této lokality učíme žít a pracovat, stejně jako se s jejich dlouhodobou přítomností budou muset vyrovnat také zemědělští chovatelé v okolí, či správci honiteb a chovných zařízení v dalších českých lokalitách, kde se tato šelma usazuje. Věřím, že by jim naše zkušenosti mohly být užitečné,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.

Obora Židlov byla založena v roce 2000 a s rozlohou bezmála 3800 hektarů je druhým největším chovným zařízením v republice. Její název je odvozen od jména zaniklé obce, která byla proměněna ve střelnici. Na území obory se nalézá pestrá paleta lesních společenstev a na mnoha místech vystupují z terénu nejrůznější pískovcové útvary. Hlavním druhem zvěře je v oboře jelen evropský. V roce 2011 bylo na Židlově v rámci mezinárodního záchranného programu unikátně vysazeno pětičlenné stádo zubra evropského s cílem dosažení stavu asi 25 kusů. Nyní je stádo udržována na cca 30 kusech. Do obory je přes několik vjezdů umožněn po vymezených trasách vstup pěším i cyklistům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

22:03 Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

Nalaďte se na adventní čas předvánočním programem pro celou rodinu. Muzeum zemědělské techniky v Čás…