VZP: Dcera byla přijata na zdravotnickou školu a musí prý mít očkování proti žloutence. Je toto očkování hrazené pojišťovnou?

23.07.2018 11:23 | Zprávy

Otázka týdne

VZP: Dcera byla přijata na zdravotnickou školu a musí prý mít očkování proti žloutence. Je toto očkování hrazené pojišťovnou?
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP

Ke studiu na středních zdravotnických školách se přijímají žáci základních škol nebo zájemci z jiných středních škol, kteří mj. splňují zdravotní kritéria – vyžaduje se potvrzení zdravotní způsobilosti uchazeče ke studiu a výkonu povolání, u některých oborů pak je nutné mít i potvrzení o očkování proti hepatitidě B včetně data poslední dávky.

Očkování proti hepatitidě B je v ČR už řadu let součástí pravidelných (tj. povinných) dětských očkování podle vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem; jako takové je samozřejmě hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. S pravidelným očkováním proti hepatitidě B se začalo od roku 2001; děti byly očkované již v prvních měsících života. Starší děti, které toto nově zavedené očkování "nestihly", byly počínaje 1. 7. 2001 očkovány ve svých 12 letech. V současné době je ustanovení o očkování ve 12 letech z vyhlášky již vypuštěno; děti jsou od mala chráněné proti hepatitidě B díky hexavakcíně. Z uvedeného je zřejmé, že žákyně nastupující nyní na střední školu byla s největší pravděpodobností proti hepatitidě B jako dítě očkovaná. Pokud očkování absolvovala v termínech stanovených vyhláškou a celé, není třeba se přeočkovávat. Mělo by stačit ve škole předložit potvrzení, resp. očkovací průkaz. S přesnými podmínkami by vás však měla seznámit škola – někdy je pro jistotu požadováno i vyšetření kvantitativní hladiny (titru) protilátek proti hepatitidě B, s ohledem na to, že jejich hladina může po provedeném očkování postupně klesat.

Podle vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem se očkování proti virové hepatitidě B provede v režimu tzv. zvláštních očkování (mj.) u osob, které studují na lékařské fakultě nebo zdravotnické škole, u studujících připravovaných na jiných vysokých školách, než jsou lékařské fakulty, pro činnosti ve zdravotnických zařízeních při vyšetřování a ošetřování nemocných, a také u studujících na středních a vyšších odborných sociálních školách připravovaných pro činnosti v zařízeních sociálních služeb při vyšetřování a ošetřování fyzických osob přijatých do těchto zařízení. Očkování se u nich provede aplikací tří dávek očkovací látky, pokud nejde o osoby s prokazatelně prožitým onemocněním virovou hepatitidou B, o osoby s titrem protilátek proti HBsAg přesahujícím 10 IU/litr nebo (s účinností od 1. 1. 2018 po novelizaci vyhláškou č. 355/2017 Sb.) též o osoby, které byly prokazatelně očkovány proti virové hepatitidě B.

Pokud student zdravotnické školy, lékařské fakulty apod. (viz výše) očkován proti hepatitidě B nebyl nebo má nízkou hladinu protilátek, musí očkování podstoupit. V režimu zvláštních očkování, která jsou povinná, je vakcína hrazena ze státního rozpočtu a z veřejného zdravotního pojištění se hradí jen její aplikace. V každém případě pro pojištěnce je toto očkování bezplatné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa opět vyjíždí do obcí

22:31 Finanční správa opět vyjíždí do obcí

Finanční správa i v roce 2025 pokračuje v poskytování podpory občanům v souvislosti s daní z nemovit…