Ve dnech 18. a 19. listopadu 2015 se jim představí Ústav pro českou literaturu a Etnologický ústav. Během celodenních programů se zájemci např. dozvědí, jak spojit poezii s dnešní výpočetní technikou, jak prakticky využít online slovník české literatury, nebo si prostřednictvím zajímavé přednášky připomenou známé postavičky československého komiksu 20. století. Dále budou mít možnost zhlédnout dokumentární film zabývající se aktuální uprchlickou krizí v Evropě a odpoledne jim zpestří také pásmo živých lidových písní a tanců z Čech a Moravy. Vstupné je v ceně běžné vstupenky do muzea.
Den s Ústavem pro českou literaturu AV ČR
18. listopadu 2015
10:30 – 11:15
Robert Kolár – Petr Plecháč: Korpus českého verše
Rozumí počítač poezii? Dokáže se naučit rozeznat trochej od jambu? A co daktylotrochej od daktylotrocheje s předrážkou? Je v české poezii 19. století víc trochejů, nebo jambů? Co měří eufonometr? Které podstatné jméno se v Máchově Máji objevuje nejčastěji? Kdo poprvé v české poezii 19. století použil rýmovou dvojici „láska:páska“ (Mácha to nebyl!)?
Odpovědi na tyto a další záludné otázky se návštěvníci dozvědí v přednášce Roberta Kolára a Petra Plecháče, jež představí unikátní Korpus českého verše a on-line nástroje, které s ním umožňují pracovat.
11:30 – 12:15
Michal Přibáň – Eduard Burget:Slovník české literatury po roce 1945 on-line
Slovník české literatury po roce 1945 on-line (www.slovnikceskeliteratury.cz) je jedinou veřejně dostupnou a průběžně aktualizovanou databází, která zprostředkovává informace o autorech, časopisech a nakladatelstvích druhé poloviny 20. století. Zájemci budou informováni o současném stavu slovníku, o možnostech jeho praktického využití a o alternativách jeho dalšího rozvoje.
13:30 – 14:30
Pavel Kořínek: Dějiny československého komiksu 20. století
Co mají společného opičák Fuk, mravenec Ferda a pes Punťa s hrdinným náčelníkem lupičů Lipsem Tullianem, Kruanem ze Žluté planety nebo Zeleným Raoulem?
Obrázkové seriály, které se začaly v českojazyčných novinách a časopisech objevovat již před více než sto lety, prošly v průběhu minulého století velkými proměnami, na nichž se zásadním způsobem podepsaly i „velké národní dějiny“. Cesta komiksu 20. stoletím tak někdy připomínala oddílovou výpravu radostně hravou a produktivní, jindy se pohříchu podobala spíše nuznému strádání sirot: nikdy se však kontinuita domácího obrázkového seriálu zcela nezpřetrhala. Přehledová přednáška představí posluchačům domácí komiksovou tradici v její fascinující rozlehlosti a různorodosti. Protože český komiks 20. století – to rozhodně nejsou jen Rychlé šípy a Čtyřlístek.
15:00 – 16:30
Kateřina Piorecká – Pavel Janoušek: Vladimír Macura: Znamení zrodu a české sny
Slavnostní uvedení prvního svazku Macurových spisů u příležitosti autorových nedožitých 70. narozenin.
Den s Etnologickým ústavem AV ČR
19. listopadu 2015
10:30 – 11:00
Makedonie: zastávka před Pevností Evropa
Dokumentární film – zcela nový a aktuální snímek brněnského etnologa o současné uprchlické krizi.
Režie (střih, námět, kamera): Michal Pavlásek, EÚ AV ČR 2015
11:30 – 12:00
Markéta Holubová: Kramářské tisky a letáky – procházka dějinami
Přednáška
12:30 – 13:30
Jak uvařit Etnofolk
Dokumentární film o významném evropském projektu o zdrojích tradičních hodnot a lidové kultuře ve střední Evropě.
Režie: Jaroslav Otčenášek, EÚ AV ČR, 2013
14:30 – 16:00
Lidové písně a tance z Čech a Moravy
Pásmo „živých“ tanců s lidovou muzikou a zpěváky
Připravil: Matěj Kratochvíl, EÚ AV ČR (Etnomuzikologie) ve spolupráci s tanečníky a souborovými hudebníky
Vstupné v ceně běžné vstupenky do muzea. Více informací naleznete na www.nm.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva