Veřejný ochránce práv: Novela zákona o sociálních službách je nesystémová a nekoncepční

17.05.2021 11:46 | Zprávy

Poradní orgán ombudsmana se usnesl, že aktuálně projednávaná poslanecká novela zákona o sociálních službách (sněmovní tisk č. 1143) je v rozporu s Úmluvou o právech lidí s postižením.

Veřejný ochránce práv: Novela zákona o sociálních službách je nesystémová a nekoncepční
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Poradní orgán proto vyzval zástupkyni ombudsmana Moniku Šimůnkovou, která má monitorování Úmluvy ve své působnosti, aby se v této věci neprodleně obrátila na premiéra Andreje Babiše, zmocněnkyni vlády pro lidská práva, ministryni práce a sociálních věcí a na předkladatele novely, a aby je informovala o případných negativních dopadech novely na klienty sociálních služeb. Poradní orgán považuje za nezbytné, aby bylo projednávání novely ukončeno a byla stažena z legislativního procesu.

“Na přípravě návrhu novely zákona o sociálních službách se nepodíleli lidé s postižením ani organizace hájící jejich práva. Novela, která významně zasáhne do jejich životů, s nimi nebyla předem konzultována. Postup přípravy návrhu novely zákona o sociálních službách tak odporuje základním principům Úmluvy o právech lidí s postižením, kterou se Česká republika zavázala dodržovat. Úmluva definuje závazek, podle něhož se samotní lidé s postižením a jejich organizace mají podílet na vytváření a provádění legislativy,” říká k novele zástupkyně ombudsmana. 

Poradní orgán, jehož členy a členkami jsou lidé s postižením nebo zástupci organizací hájící práva lidí s postižením, zdůraznil, že návrh novely dále odporuje čl. 19 Úmluvy. Konkrétně v oblasti případného slučování různých typů sociálních služeb (sloučení pečovatelské služby a služby osobní asistence a dále sloučení pobytových sociálních služeb do služby domov sociální péče). To může vést nejen ke snížení kvality poskytovaných služeb, nedostatku individualizace potřebné podpory, ale především k posílení institucionálního rázu poskytování sociálních služeb, namísto komunitního způsobu zajištění podpory.

Poradní orgán shledal novelu nesystémovou a nekoncepční. Upozorňuje, že není přijatelné provádět zásadní systémové změny v oblasti sociálních služeb v takto rychlém sledu, aniž by byly projednány a diskutovány přímo s lidmi s postižením a s organizacemi, které je zastupují. S ohledem na tyto skutečnosti poradní orgán ombudsmana požaduje, aby bylo neprodleně ukončeno projednávání novely zákona o sociálních službách a ta byla stažena z legislativního procesu.

Poradní orgán zdůraznil, že je si vědom potřeby revize zákona o sociálních službách. Rozhodnutí o takto zásadní změně by však mělo být přenecháno na dobu, kdy bude možné o podobách novely uspořádat širokou diskuzi všech dotčených osob a institucí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…