Veřejný ochránce práv: Rodiče nesmí zadlužovat své děti

11.10.2016 14:05 | Zprávy

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přestal na základě našeho šetření vydávat rozhodnutí, která vedla k exekuci dluhů na dětech. Setkávali jsme se s případy, kdy si rodič sjednal mobilní tarif a smlouvu napsal na své dítě. Neplatil za mobilní služby a následný dluh byl exekučně vymáhán na dítěti. Tuto praxi se nám podařilo změnit. Nezletilé děti nemohou být odpovědné za protiprávní jednání svých rodičů. Ti naopak nesou odpovědnost za jejich závazky. Postupně se nám daří odbourávat příčiny, díky kterým vstupují někteří nezletilí do věku dospělosti zatíženi nesplacenými dluhy.

Veřejný ochránce práv: Rodiče nesmí zadlužovat své děti
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

V šetřeném případě jsme se setkali se situací, kdy matka uzavřela smlouvu na studentský tarif. Aby na tento zvýhodněný tarif dosáhla, napsala jej na svého osmiletého syna. Ten s ní dokonce ani nežil ve společné domácnosti – od svých čtyř let byl v pěstounské péči a matka o něj nejevila zájem.

Matka brzy přestala hradit měsíční vyúčtování. Operátor po třech letech navrhl ČTÚ zahájení řízení vůči dlužníkovi.  ČTÚ návrhu vyhověl a vydal rozhodnutí, na jehož základě podal operátor návrh na exekuci vůči tehdy jedenáctiletému chlapci. Ten se snažil tento nespravedlivý postup zvrátit. V roce 2015 se pak obrátil na veřejnou ochránkyni práv. Ve svém podnětu vyjádřil přání, aby děti nebyly trestány za jednání svých rodičů.

V průběhu šetření jsme se s ČTÚ velmi rychle shodli, že za tyto závazky je zodpovědný rodič a nikoli nezletilý. To ostatně vyplývá i z nového občanského zákoníku, kde je stanoveno, že rodič má povinnost platit za služby poskytnuté nezletilému.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

13:33 Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

Koncem roku 2024 studovalo na veřejných a soukromých vysokých školách v Česku bezmála 315 tisíc osob…