Práce má jednoznačně pozitivní vliv na odsouzené. Jedná se o smysluplné trávení volného času, vytvoření či udržení základních pracovních návyků a současně o možnost, jak hradit dluhy, které odsouzené mnohdy do vězení přivedly. O práci je mezi odsouzenými i zaměstnavateli zájem. Současně od roku 2000 dlouhých 18 let výše pracovní odměny stagnovala, což se od ledna změní. Základní měsíční sazba tak bude nově 50 % minimální mzdy.
V současnosti platí, že nejnižší složka odměny odsouzených činí 5500 korun, přičemž průměrná mzda odsouzeného za rok 2018 byla ještě nižší – jen 4345 korun za měsíc. Taková výše je demotivující a neumožňuje odsouzeným efektivně splácet své dluhy – náklady výkonu trestu, náhradu škody způsobenou trestnou činností, vyživovací povinnosti, exekuce a další. Umoření dluhu již během výkonu trestu pak může snížit motivaci k trestné činnosti po propuštění.
Ombudsmanka proto vydala v roce 2016 doporučení Ministerstvu spravedlnosti, aby předložilo návrh na zvýšení odměn odsouzených. Ministerstvo i vláda doporučení ombudsmanky vyhověli a od 1. ledna tak dojde k navýšení odměny vězňů a k navázání této odměny na minimální mzdu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva