Novela zákona o občanských průkazech, která bezpečnostní osobní kód zavedla, předpokládala, že lidé budou BOK využívat při samoobslužném přihlašování na úřadech, že si pak některé úřední záležitosti budou moci vyřizovat sami. Měl se tím zvýšit komfort občanů i úředníků, kterým by se zadáním BOKu rovnou načetly údaje o občanovi, takže by nebylo nutné vše vypisovat a ověřovat z občanského průkazu.
Tyto „elektronické“ občanské průkazy však zjevně předběhly dobu, protože elektronizace veřejné správy je stále v nedohlednu. Po pěti letech účinnosti novely použijí občané BOK jen při vyzvednutí nového občanského průkazu, dál jim není k ničemu. Jde však o povinnost uloženou zákonem a při vyřizování občanského průkazu jsou lidé poučeni, že si tento číselný kód mají pamatovat. Pokud ho zapomenou, za odblokování kódu zaplatí správní poplatek 100 Kč. Tato konstrukce ale podle veřejné ochránkyně práv postrádá logiku: „Proč by si lidé měli pamatovat číslo, které nepoužívají? Pokud ho nepoužívají, jak vůbec zjistí, že ho zapomněli? Proč by si zapomenuté číslo za 100 Kč odblokovávali, když jim stejně k ničemu není?“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva