Veterinární správa zrušila v souvislosti s AMP vysoce rizikovou oblast a zákaz vstupu do ní

28.11.2018 8:49 | Zprávy

Státní veterinární správa (SVS) vydala mimořádná veterinární opatření, která ruší vymezení takzvané vysoce rizikové oblasti na Zlínsku. Tím dochází rovněž ke zrušení zákazu vstupu do této zóny a také změnám pravidel pro společný lov v zamořené oblasti. Tyto kroky reagují na zlepšenou nákazovou situaci ve vztahu k africkému moru prasat (AMP) v České republice. Poslední nálezy uhynulých nakažených prasat jsou totiž více než sedm měsíců staré. Ostatní mimořádná veterinární opatření zůstávají v platnosti.

Veterinární správa zrušila v souvislosti s AMP vysoce rizikovou oblast a zákaz vstupu do ní
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

„V souvislosti s pozitivním vývojem nákazové situace jsme se rozhodli pro ukončení zákazu vstupu do tak zvané vysoce rizikové oblasti. Zároveň se ruší i vymezení této zóny, ve které byly nalezeny nebo uloveny všechny pozitivní kusy prasat divokých,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „V současné době se dá již říci, že se nám podařilo AMP v ČR zdolat, proto postupně přistupujeme k rušení zavedených opatření a zákazů.“

S uvedenými kroky souvisí ještě jedna změna, důležitá především pro místní myslivce. Zrušením vysoce rizikové oblasti přestává platit zákaz společného lovu veškeré zvěře. Režim se sjednotí v celé zamořené oblasti. Zde bude nově platit jen zákaz společného lovu spárkaté zvěře, to znamená, že bude možné společně lovit drobnou zvěř.

SVS již brzy představí časový harmonogram postupného zmírňování dalších veterinárních opatření zavedených v souvislosti s výskytem AMP na Zlínsku.

Zrušení dvou uvedených opatření není prvním krokem při ukončování zákazů a restrikcí v souvislosti s bojem proti AMP. Již na začátku října SVS zrušila povinnost udržovat funkčnost elektrických ohradníků. K Minimalizaci migrace prasat divokých v současnosti v dostatečné míře slouží pravidelně obměňované pachové ohradníky.

Pokud jde o vymezení vysoce rizikové oblasti, jedná se o necelých 90 km2 na východ od Zlína. Jedná se de facto o oblast vymezenou ohradníky, ke které byly posléze v lednu 2018 ještě přidány 4 katastry na jih od této původní oblasti.

Do dnešního dne byl AMP potvrzen u celkem 212 uhynulých prasat divokých a 18 ulovených divočáků. V zamořené oblasti bylo uloveno přes 3600 kusů černé zvěře. V tzv. oblasti s intenzivním odlovem pak téměř 21 000 ks. Poslední pozitivní nálezy pocházejí z poloviny dubna, ale jednalo se o kusy uhynulé několik měsíců předtím.

Nákazu se po celou dobu podařilo udržet na velmi malém území vysoce rizikové oblasti a AMP se nedostal do žádného chovu prasat domácích, což lze považovat z mezinárodního hlediska za ojedinělý úspěch. Situace kolem AMP v ostatních zemích Evropy se naopak dramaticky zhoršuje. V posledních týdnech a měsících byly hlášeny případy z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, ale i z Belgie.

Pro budoucí účinnější přijímání nutných veterinárních opatření ve vztahu k volně žijícím zvířatům a na základě zkušeností s AMP již SVS iniciuje novely několika zákonů, dle kterých bude možné pružně reagovat na vývoj nákazové situace. Jedná především o veterinární zákon a zákon o působnosti Správy státních hmotných rezerv a další právní normy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

19:25 HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

Zdolávání požárů ve vícepodlažních budovách a výškových stavbách má mnohá specifika. V budově může b…