Vinařská unie: Vinaři se obávají o mladé vinice kvůli suchu

08.05.2020 15:06 | Zprávy

Vody ve vinicích je málo. Vinaři se shodují, že letošek by mohl být z hlediska vláhy horší než suchý rok 2018. Obavy mají hlavně o nově vysazené rostliny. Vyplynulo to z ankety mezi členy Vinařské unie.

Vinařská unie: Vinaři se obávají o mladé vinice kvůli suchu
Foto: Vinařská unie
Popisek: Vinařská unie

„Pokud se budou suchá období opakovat, bude obtížnější například vypěstovat novou vinici. Už dnes vinaři zavádějí kapkové závlahy. Využívat je ale mohou jen ti, kteří jsou v dosahu zdroje vody, ostatní musí hledat jiná řešení,“ říká prezident Vinařské unie Ondřej Beránek.

„Závlahy letos umístíme na dalších 15 hektarů nově vysazených vinic. V budoucnu plánujeme jejich rozšiřování,“ říká ředitel vinařství Habánské sklepy Josef Svoboda. Zavlažovací systémy pomáhají například i ve vinařství LAHOFER na Znojemsku.

„Letošní sadbu provádíme pomocí hydrovrtu, kdy rostliny podsazujeme tzv. „na vodu“. Toto opatření pomáhá, aby se nové sazenice, které ještě nemají vybudovaný hluboký kořenový systém, lépe ujaly,“ vysvětluje Pavel Pastorek z vinařství Templářské sklepy Čejkovice.

K zadržení vody ve vinicích pomáhají také tzv. zelené práce. Jejich včasný start, který obvykle připadá na konec května, je ale letos ohrožený kvůli koronaviru. Na tyto činnosti se dlouhodobě nedaří získávat pracovníky z Česka, a větší vinařství se proto musí spoléhat na posily ze zahraničí.

Mrazy i přemnožení škůdci

Změny klimatu s sebou přináší i častější teplotní výkyvy. Ty mohou na révě napáchat větší škody než úbytek vláhy. „Problémy budou dělat extrémy, hlavně pozdní jarní mrazy, které dokážou révu silně poškodit, což se projevuje i v dalších letech, keře mnohdy jen živoří,“ varuje Pavel Pastorek.

Sucho má vliv na náchylnost rostlin k chorobám, má vliv na rozvoj housenek osenic či hrabošů a dalších škůdců, proti kterým se vinaři obtížně brání.

Sucho, které vinaři nepamatují

Reálné dopady letošního sucha se podle vinařů projeví od poloviny června do srpna, kdy réva potřebuje nejvíce vláhy. „Už dnes ale v půdě vidíme tak velké praskliny jako koncem srpna v roce 2018,“ popisuje Josef Svoboda.

„Počet spadlých srážek od počátku roku je podle našich měření až o 20 % nižší než v roce 2018. Přes zimu napadlo minimum sněhu a na jaře byl déšť zatím ojedinělý. Prognóza pro letošní rok není ideální,“ uzavírá Petr Chaloupecký z Vinařství LAHOFER.

Kontakt: Michaela Vrbová, vrbova@peprconsulting.cz, 737 755 094, www.vinarskaunie.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili noví rekruti, náborové cíle rok od roku rostou

22:03 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili noví rekruti, náborové cíle rok od roku rostou

První listopadový den nastoupilo do kasáren Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově 260 n…