Metamfetamin (v Německu známý pod názvem crystal meth) se stal problémem zejména v oblasti Saska a Bavorska v posledních letech. Pervitin v Německu, kde je tradičnější drogou heroin, velmi často pochází z ČR. Jak k této situaci přistoupit z pohledu prevence, léčby a harm reduction, diskutují odborníci na svém již druhém společném setkání (první proběhlo v prosinci 2016 v Berlíně). Sympozium se koná pod záštitou českého národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila ve spolupráci s Úřadem federálního protidrogového koordinátora Německa.
„Metamfetamin neboli pervitin a jeho užívání se odlišuje od užívání opiátů. Na rozdíl od heroinu je jeho výroba snadná a levná, uživatelé si jej často vyrábějí sami, což má za následek, že drogová scéna je více roztříštěná a skrytá. Je tak těžší se k uživatelům dostat a pracovat s nimi v síti péče a léčby, stejně tak je pro policii složité výrobce odhalit,“ říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Bavorsko zažívá již více jak 7 let nárůst uživatelů metamfetaminu. Děje se tak i díky přeshraničnímu obchodu mezi Českou republikou a Německem. Uživatelé si drogu velmi často kupují v asijských tržnicích na hranicích.
Tento fakt vedl ke vzniku dohody o spolupráci mezi Německem a ČR, která policii umožňuje vzájemnou kooperaci při potírání organizovaných skupin. Významná část specializovaného útvaru, tzv. Národní protidrogové centrály ČR, se tak věnuje odhalování výroben pervitinu, jejichž účelem je právě dovoz do Německa. Epidemie má ovšem základ v poptávce trhu, a proto je nutné hledat daleko širší záběr opatření.
„Domnívám se, že je to jen otázka času, kdy začnou němečtí uživatelé drogu sami vyrábět. Pak se epidemie v Německu může začít šířit ještě daleko rychleji,“ doplňuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Situace v česko-německém pohraničí
„V Německu stále převažuje crystal meth (pervitin) v hraničních oblastech s Českou republikou. Nicméně vidíme i jeho mírné rozšiřování. Abychom tento problém vyřešili v rané fázi, zásadně jsme v Německu navýšili prostředky na prevenci, poradenství a léčbu. Mnoho úspěšných programů je nyní k dispozici v rámci systému péče. Dále jsme na několika úrovních zahájili užší spolupráci s našimi českými partnery,“ komentuje situaci Jörg Pietsch z Úřadu německé vládní zmocněnkyně pro otázky drog. Pietsch doplňuje: „Jsem potěšen, že můžeme v této spolupráci pokračovat i v rámci sympozia o léčbě a prevenci metamfetaminu.“
Represe bez dalších opatření nefunguje
ČR a dřívější Československo má s užíváním metamfetaminu více než 40 letou zkušenost. Díky vyváženému přístupu v rámci legislativy, represe, prevence, snižování rizik (harm reduction) i léčby je drogová scéna uživatelů pervitinu v ČR poměrně stabilizovaná, nedochází k šíření nemocí, jako je HIV infekce nebo k rozvoji organizovaného zločinu.
„Jsem jednoznačně přesvědčen, že těmi důvody je systém včasného záchytu, síť kontaktních center a programů, které umožňují včasnou intervenci klientů. Svůj podíl sehrála také vyváženost české vládní protidrogové politiky, nalezení rovnováhy mezi represí na jedné straně a prevencí a léčbou na straně druhé, a v neposlední řadě i průběžné monitorování drogové situace,“ uvádí Jindřich Vobořil s tím, že rezervu vnímá v tom, že se v ČR nepodařilo zavést substituční léčbu pervitinu ani zahájit klinickou studii v této oblasti: „U nás je zatím k dispozici pouze substituce heroinu, přitom uživatelů pervitinu je daleko více.“
Spolupráce napříč Evropskou unií
Jedním z důležitých kroků je i koordinovaný postup nejen ČR a Německa, ale celé EU v rámci Protidrogové strategie EU na roky 2013–2020. ČR se vzhledem k aktuálnosti tématu pokouší do Akčního plánu zahrnout spolupráci zaměřenou na zvyšující se trend závislosti na pervitinu, který se šíří celou Evropou. V tomto ohledu je důležité vytváření a sdílení nejlepších postupů v oblasti prevence před epidemiemi souvisejícími s metamfetaminem.
„Situace v česko-německém pohraniční nemá jednoduché řešení. Jednorázové a jednostranné opatření nepomáhá. Společně hledáme funkční koncept, celý balíček opatření, zkušeností, přístupů, které pomohou dostat situaci pod kontrolu,“ dodává Vobořil.
Více informací ZDE
Fakta:
- Dvoudenní sympozium expertů z České republiky a Německa, které hledá opatření a možnosti spolupráce mezi ČR a Německem v přístupu k prevenci a léčbě závislosti na metamfetaminu
- Za Německou stranu je zde Jörg Pietsch z Úřadu německé vládní zmocněnkyně pro otázky drog. Pan Pietsch bude mluvit za paní Marlene Mortler – německá vládní zmocněnkyně pro otázky drog
- V Německu stoupá užívání pervitinu (crystal meth), který pochází z České republiky
- Z počátku se kladl důraz zejména na represi - Národní protidrogová centrála ČR se věnuje odhalování výroben pervitinu
- Je třeba hledat všechna možná opatření, aby se nárůst a případná epidemie dostala pod kontrolu
- Německo velmi rychle reaguje na potřeby situace – spolupráce policie ČR a Německa, investice do prevence, léčby, do speciálních programů ze strany Německa, my k tomu můžeme nabídnout 40 let zkušeností s pervitinem
- Aktuální data z výroční zprávy o stavu ve věcech drog v ČR za uplynulý rok ukazují, že počet problémových uživatelů pervitinu a opiátů klesl ze 48 tisíc osob na 46,9 tisíc
- Uživatel pervitinu v ČR: mladší, většinou single a bez dětí
- Historie: před r. 1989 - malé skupiny uživatelů, rozdělená výroba; 90. léta - černý trh se etabluje; r. 2000 - vietnamské organizované skupiny; r. 2009 omezení prodeje léků obsahující pseudoefedrin; od r. 2010 nárůst uživatelů metamfetaminu v Německu, i díky přeshraničnímu obchodu s Českem
Současná síť služeb v ČR:
80 certifikovaných specializovaných preventivních programů
55–60 drop-in center
50 outreach programmes
90–100 ambulantních zařízení
25–30 lůžkových (zdravotnických/psychiatrických) zařízení
15–20 terapeutických komunit
5 domů pro starší závislé (alkoholici)
6 seciálních diagnostických/nápravných vzdělávacích zařízení
35–45 doléčovacích programů
Léčba závislosti v 11 věznicích (z 35), OST v 7 věznicích
Německo se učí z více než 40 let zkušeností Čechů v oblasti pervitinu:
• Co nám funguje:
- systém včasného varování
- síť kontaktních center a programů
- včasná intervence klientů
- přizpůsobení léčby potřebám uživatelů pervitinu, kteří mají jiná specifika, než uživatelé opiátů
- vyváženost české vládní protidrogové politiky
- rovnováhy mezi represí na jedné straně a prevencí a léčbou na straně druhé
- dostatečné vzdělávání odborníků i veřejnosti
- průběžné monitorování drogové situace
• Co je třeba ještě v ČR zahájit
- zahájit klinickou studii k substituci
- zavedení substituční léčby pervitinu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva