1. Navyšování finančních prostředků ze státního rozpočtu
V letošním roce činí tato podpora rekordních 32,7 mld. Kč (0,7 % HDP) s výhledem dalšího růstu v příštích letech. S nárůstem podpory ze státního rozpočtu se průběžně zvyšuje i celkový objem financování vědy, výzkumu a informací, takže podle posledních dostupných údajů činí v ČR výdaje na vědu, výzkum a inovace v ČR cca 2 % HDP. Přitom více než polovinu zaplatily soukromé podniky ze svých zdrojů, zhruba třetina šla ze státního rozpočtu a zbývající část ze strukturálních fondů EU.
2. Národní politika výzkumu, vývoje a inovací
Vláda schválila v roce 2016 Národní politiku výzkumu, vývoje a inovací. Jde o strategický dokument, který udává hlavní směry dalšího rozvoje vědy a výzkumu v ČR a obsahuje konkrétní kroky k naplňování jejích cílů. Mezi ty patří například zavedení nového systému hodnocení výzkumných organizací, posílení výzkumných a inovačních aktivit podniků a zlepšení řízení systému výzkumu, vývoje a inovací.
Postupně se tyto úkoly další plnit. V únoru letošního roku např. vláda schválila Metodiku hodnocení výzkumných organizací – tzv. Metodiku 2017+. Ta znamená zásadní změnu dosavadního systému hodnocení.
3. Národní výzkumná a inovační strategie inteligentní specializace
Významným krokem, zejména z hlediska současného a budoucího čerpání finančních prostředků z evropských strukturálních fondů, bylo finální schválení „Národní výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci České republiky (tzv. „RIS3 strategie“). Ta zajišťuje efektivní zacílení evropských, národních, regionálních a soukromých prostředků (až 70 mld. Kč do roku 2023) na aktivity vedoucí k posílení inovační kapacity a do prioritně vytyčených perspektivních oblastí.
4. Mezinárodní spolupráce
Vláda v roce 2015 vyslala prvního vědeckého diplomata do Izraele a začala tak budovat síť vědecké diplomacie. Druhou zemí, ve které by měl vědecký diplomat působit, jsou Spojené státy americké a ve výhledu jsou další země, např. Německo. Užší spolupráce probíhá také s rakouskými, izraelskými, tchajwanskými nebo jihokorejskými výzkumnými pracovišti a státními agenturami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV