Vlci se letos rozmnožili ve většině oblastí, které Hnutí DUHA Šelmy sleduje

18.11.2024 22:03 | Tisková zpráva

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí DUHA Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí DUHA Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošním roce reprodukci prokázat nepodařilo.

Vlci se letos rozmnožili ve většině oblastí, které Hnutí DUHA Šelmy sleduje
Foto: hnutiduha.cz
Popisek: Hnutí Duha - logo

Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.

”Výsledky dlouhodobého monitoringu ukazují, že v některých oblastech ČR se již vlci stali trvalou součástí naší přírody. Návrat tohoto vrcholového predátora přispívá k obnovení rovnováhy v krajině, protože vlci pomáhají redukovat negativní vliv vysokých stavů spárkaté zvěře. Pro úspěšné soužití s touto šelmou je však důležité pokračovat v podpoře chovatelů hospodářských zvířat [1], aby mohli lépe zabezpečit svá stáda a tím omezit případné konfliktní situace" komentuje letošní výsledky Michal Feller, koordinátor Hnutí DUHA Šelmy.

Z hlediska lidských kapacit je velmi náročné monitorovat všechny oblasti výskytu této šelmy. Mladí vlci, kteří opustili rodičovskou smečku, se mohou pohybovat téměř kdekoliv v české přírodě. Hnutí DUHA Šelmy se společně s dobrovolníky Vlčích a Rysích hlídek proto intenzivně věnuje monitoringu jen ve vybraných oblastech, kde sleduje vývoj výskytu, status teritorií (zda dochází k rozmnožování) a dlouhodobý trend. Mapování mohou pomoci i náhodná hlášení od veřejnosti například na adresu stopy@selmy.cz.

V Krušných horách byla zaznamenána nová reprodukce

Krušné hory se mohou pyšnit stabilním výskytem vlků, což potvrzují nejnovější výsledky monitoringu. Úspěšnou reprodukci Hnutí DUHA Šelmy potvrdilo zatím ve dvou vlčích teritoriích ve východní části Krušných hor. V jednom z těchto teritorií byla již smečka dříve evidována, zatímco v druhém teritoriu byla doposud známá pouze jako pár. Letos se tento vlčí pár dočkal prvních vlčat. V západní části Krušných hor zůstávají vlci stabilní.

Lužické hory: Nadějná zpráva po smutném roce

Loňský rok 2023 byl pro vlky v Lužických horách smutným obdobím. Poprvé od roku 2020 zde nebyla potvrzena nově narozená vlčata, což vedlo k obavám o zdejší smečky. Kromě toho došlo ke srážkám několika dospělých vlků s osobními vozidly na silnicích, což situaci ještě zhoršilo. Přesto však letošní rok přináší naději. Monitoring oblasti, který zde probíhá mj. díky neúnavné práci dobrovolníků a finanční podpoře Libereckého kraje, přinesl radostnou zprávu – před fotopastmi se objevila tři nová vlčata.

Stabilní populace vlků v Beskydech a Javorníkách

Reprodukci vlků na území Beskyd a Javorníků potvrdily záběry pořízené z fotopastí [2], které byly instalovány jako součást monitoringu této šelmy v rámci projektového území Beskydy-Kysuce, jež je součástí evropského projektu LECA Interreg Central Europe [3]. Tento projekt zahrnuje spolupráci terénních pracovníků z Hnutí DUHA Šelmy, Mendelovy univerzity v Brně a Štátné ochrany prírody Slovenskej republiky, kteří zde systematicky sledují a vyhodnocují výskyt vlků.

Všechny smečky, u kterých došlo v letošním roce k rozmnožování, mají přeshraniční teritoria zasahující i na Slovensko nebo do Polska. Je proto důležitá mezinárodní spolupráce při ochraně vlků ve všech sousedních státech. Na Slovensku se v posledních několika měsících mluví o možném opětovném zavedení lovu vlků, což by negativně ovlivnilo i vlky pohybující se v celém příhraniční oblasti vč. Evropsky významné lokality Beskydy, kde jsou vlci a další velké šelmy předmětem ochrany.

V Jesenické oblasti se letos narodila vlčata hned v několika smečkách

Rozsáhlejší návrat vlka do Jeseníků a přilehlých oblastí zaznamenáváme až v posledních letech, jedná se zejména o teritoria vzniklá v příhraničních oblastech. V letošním roce se podařilo potvrdit již třetí reprodukující se pár a u dalšího páru pohybujícího se přímo v CHKO Jeseníky je narození vlčat pravděpodobné. Nyní čekáme na jejich potvrzení pomocí fotomonitoringu. Návrat vlka do regionu pomáhá zvládat dopady vysokých stavů divoce žijících kopytníků jež nejen po kůrovcové kalamitě posledních let brzdí přirozenou obnovu lesních celků celého regionu i snahy umožnit vznik přírodě bližších, pestřejších a odolnějších porostů.

Úspěšná reprodukce vlků na Broumovsku i v Orlických horách, vlčata znovu potvrzena i v Novohradských horách

Kromě potvrzených záběrů vlčat přicházejí povzbudivé zprávy také z Broumovska. Zde sice nejsou k dispozici přímé záběry mláďat, ale v oblasti byla na fotopast nahrána vlčice se struky, což je významný důkaz péče o vlčata. Navíc byly na soukromé bezpečnostní kameře v oblasti zachyceny hlasy vlčat. Přítomnost mláďat se podařilo potvrdit také v Orlických horách. Ačkoli jsou tato zjištění z polské strany hor, ukazují na pokračující úspěch v rozmnožování obou smeček v této oblasti. Jedna ze smeček zde má mláďata už pátým rokem v řadě, druhá třetím rokem.

Opakovaná reprodukce vlků je zaznamenána také v přeshraničním regionu Novohradských hor. Fotopast zde zaznamenala vlčici se struky, což napovídá, že došlo k reprodukci zdejší smečky i v tomto roce.

Stále se nedaří znovu prokázat reprodukci vlků na území Ralska a Kokořínska

V oblasti Ralska a Kokořínska zaznamenávaly Vlčí hlídky narození vlčat každoročně od roku 2014. Jednalo se o první smečku, která se zformovala na území Čech při novodobém návratu vlků do České republiky. Přestože se vlci v oblasti nadále pohybují i v roce 2024 a výskyt minimálně tří jedinců zde pravidelně zaznamenávají fotopasti a potvrzují nálezy pobytových znaků, reprodukci se nedaří i přes důkladný monitoring už čtvrtým rokem prokázat.

Důvody mohou být různé. V posledních letech mohli vlci na Kokořínsku změnit své chování v souvislosti s pokračující těžbou dřeva. Do struktury smečky mohla také zasáhnout prašivina (infekční parazitické onemocnění) nebo pytláctví, známý je zde např. případ zastřelené jednoduché vlčice z roku 2020 [4].

Poznámky:
[1] ZDE, [2] ZDE, [3] ZDE, [4] ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

22:31 Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

Ostravská zoologická zahrada je otevřena po celý rok. Pravidelní návštěvníci objevují její kouzlo v …