Potvrzuje to i aktuální statistika ZP MV ČR: „S cévní mozkovou mrtvicí se u nás stále nejvíce léčí starší klienti od 60 do 79 let. Je jich 14 430 z celkového počtu 24 700 nemocných. Ovšem je nutné dodat, že evidujeme i 430 pacientů s tímto onemocněním ve věku do 30 let,“ upozorňuje tisková mluvčí ZP 211 Hana Kadečková.
Léčba za půl miliardy
Průměrné náklady na léčbu jednoho pacienta s cévní mozkovou příhodou se u ZP MV ČR loni vyšplhaly na téměř 19 000 Kč, celkově se pak roční výdaje pojišťovny blíží téměř půl miliardě korun (466,7 mil. Kč).
Cévní mozkové příhody jsou ve vyspělých zemích třetí nejčastější příčinou úmrtí hned za nádorovými a kardiovaskulárními nemocemi a zároveň nejčastější příčinou invalidity v dospělé populaci. V ČR cévní mozková příhoda ročně postihne až 30 000 lidí, čímž se v Evropě řadíme k zemím s jejím nejvyšším výskytem a také úmrtností na tuto chorobu.
Předcházejte rizikům – žijte zdravě
Cévní mozková příhoda je závažné onemocnění, při kterém dochází k poškození mozku v důsledku poruchy mozkového krevního oběhu. Z 80 až 85 % je na vině ucpání mozkové tepny krevní sraženinou, z 10 až 20 % pak krvácení do mozku, mozkových plen či komor. Mezi příznaky mozkové mrtvice patří slabost až ochrnutí a poruchy citlivosti poloviny těla. Objevit se mohou také poruchy řeči a vidění, závratě, zvracení, bolesti hlavy i epileptické záchvaty.
Rozhodně se doporučuje předcházet rizikovým faktorům. Určitě nepodceňujte vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a nadváhu či obezitu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva