Probíhající anketa by měla pomoci nalézt optimální model oznamování korupce a ochrany oznamovatelů v českém právním řádu. Zkušenosti zaměstnanců z praxe jsou jedním z velmi důležitých ukazatelů a jsou klíčem k vytvoření kvalitnější právní úpravy. Přijetí nové úpravy ochrany oznamovatelů korupce navíc patří mezi priority současné vlády a vyplývá z vládních protikorupčních dokumentů, tj. Vládní koncepce boje s korupcí na léta 2015 až 2017 a Akčního plánu boje s korupcí na rok 2016.
K provedení ankety byl vybrán vzorek 30 úřadů státní správy, které mají možnost vyplnit anketu ve webovém rozhraní http://anketa.korupce.cz. Zaměstnanci státní správy se tak mohou vyjádřit k tomu, jak vnímají problém korupce a klientelismu v České republice nebo jaký způsob oznamování korupce považují za nejdůvěryhodnější. Výsledky ankety budou sloužit jako zdroj relevantních dat pro účely zpracování legislativního návrhu na ochranu oznamovatelů korupce a budou zveřejněny na stránkách www.korupce.cz a www.vlada.cz.
K přijetí legislativního řešení se současná vláda zavázala ve svém Programovém prohlášení kvůli dlouhodobě nevyhovujícímu stavu v této oblasti. Zároveň tak reaguje na dlouhodobé připomínky mezinárodních organizací (zejména OECD a Rada Evropy) a neziskových organizací. Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a předseda Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí Jiří Dienstbier proto zřídil pracovní komisi, která se zabývá otázkou regulace tzv. whistleblowingu. Spuštění dotazníkového šetření mezi zaměstnanci státní správy je jedním z jejích hlavních úkolů stejně tak jako příprava možných alternativ budoucí úpravy a návazné předložení legislativního řešení ochrany oznamovatelů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva