Současně zdůraznili, že Evropská unie by se měla zabývat též dopady jednotlivých projektů na země v jejím bezprostředním sousedství. V návaznosti na to dnes předsedové vlád V4 podepsali také dopis adresovaný předsedovi Evropské rady Donaldovi Tuskovi, k němuž se rozhodlo připojit také Rumunsko.
Premiéři zemí Visegrádské skupiny v rámci dnešního summitu jednali také o pokroku při realizaci projektu energetické unie a přivítali důraz, který Evropská komise klade na energetickou bezpečnost. Předsedové vlád zdůraznili, že je naprosto zásadní, aby veškeré budoucí energetické infrastrukturní projekty byly plně v souladu s právem Evropské unie a principy, na kterých je založena energetická unie. Předsedové vlád států Visegrádské skupiny zároveň uvedli, že při přípravě jakýchkoliv nových infrastrukturních projektů v oblasti plynárenství musí EU hodnotit nejen vliv jejich realizace na osmadvacítku, ale stejně pozorně musí zkoumat též dopady na sousední země.
V té souvislosti dnes premiéři V4 podepsali dopis adresovaný stálému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, v němž jej vyzvali, aby se prosincová Evropská rada zabývala aktuálním stavem provádění energetické unie s důrazem na témata energetické bezpečnosti a diverzifikace zdrojů, dodavatelů a přenosových tras a aby tak podpořila její další implementaci. K této iniciativě se kromě zemí Visegrádské skupiny připojilo také Rumunsko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva