Zoo Liberec: Další liberecké mládě orlosupa bradatého míří do volné přírody

30.05.2024 13:04 | Tisková zpráva

V neděli 26. května odcestovalo ze Zoo Liberec téměř tříměsíční mládě orlosupa bradatého. Namířeno má do španělské oblasti Maestergo, kde bude 3. června vypuštěno do volné přírody. Jedná se již o 13. mládě orlosupa bradatého, které zoo bezplatně poskytla do mezinárodního repatriačního programu za účelem záchrany divoké populace tohoto majestátního dravce ve volné přírodě evropských velehor.

Zoo Liberec: Další liberecké mládě orlosupa bradatého míří do volné přírody
Foto: zooliberec.cz
Popisek: ZOO Liberec - logo

Zoo Liberec se zapojila do mezinárodního záchranného programu na návrat orlosupů bradatých zpět do volné přírody již v roce 2002, kdy získala do chovu svůj původní, aktuálně již téměř čtyřicetiletý pár tohoto ohroženého dravce. Za tu dobu se v zahradě vylíhlo již 27 mláďat, z nichž 12 bylo vypuštěno na několika různých lokalitách evropských Alp a ve dvou španělských pohoří.

I letošní hnízdní sezóna byla u orlosupů bradatých úspěšná a zahrada přivítala na svět hned dvě mláďata tohoto druhu. První z nich, které odchovává starý pár, zůstane na doporučení mezinárodního koordinátora chovného programu jako posila v chovu v lidské péči v zoologických zahradách a druhé ptáče – samička, o kterou pečoval mladší chovný pár, byla doporučena k vypuštění do volné přírody. Novým domovem se ji stane španělské pohoří Maestergo. Než ale dorazí do cílové stanice, čeká ji mezizastávka ve specializovaném centru Centro de Cría Guadalentín u španělské Cazorly v Andalusii, kde dostane satelitní vysílačku pro následné sledování jejího pohybu v přírodě. Před vypuštěním do španělských hor bude malý orlosup ještě označen identifikačním kroužkem a budou mu obarveny některé letky, aby ho ochránci přírody později na obloze snáze rozpoznali.

„Orlosupi bradatí se do volné přírody vypouští zpravidla ve věku 3 měsíců, kdy ještě nejsou schopna letu. Před vylétnutím z hnízda tak mají dostatek času si na nové prostředí zvyknout a vštípit si ho jako svůj nový domov. Přestože orlosupi odchovávají vždy pouze jedno mládě, ochranáři vkládají do předem připraveného hnízda mláďata dvě, aby se necítila bez rodičů opuštěná, navzájem se motivovala a po vylétnutí se držela spolu. Než se naučí létat a najít si dostatek potravy sama, jsou po dobu několika prvních týdnů přikrmována na hnízdě člověkem,“ vysvětluje liberecký zoolog a kurátor chovu ptactva Jan Hanel.

Program na návrat orlosupů bradatých do evropské přírody se řadí mezi nejúspěšnější mezinárodní záchranné projekty. Podílí se na něm přes 35 evropských zoologických zahrad včetně Zoo Liberec, Světový fond na ochranu přírody (WWF) i specializované záchranné stanice. Od vzniku programu v roce 1978 bylo do volné přírody Evropy vypuštěno více než 300 mláďat, z nichž 12 přišlo na svět v liberecké zahradě. Ačkoliv byli orlosupi bradatí na začátku 20. století v jižní Evropě a Alpách vyhubeni, díky společnému úsilí všech institucí i jednotlivců se jejich populace podařilo obnovit a nyní se v Evropě již i úspěšně sami rozmnožují. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

22:03 Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

Nalaďte se na adventní čas předvánočním programem pro celou rodinu. Muzeum zemědělské techniky v Čás…