Zoo Ostrava: Další ibisi skalní z Ostravy už létají v přírodě na jihu Španělska

28.11.2022 15:02 | Tisková zpráva

Začátkem října byli ze Zoo Ostrava odvezeni dva mladí ibisi, které koordinátor chovu těchto vzácných ptáků doporučil pro vypuštění do přírody v jižním Španělsku. Po více než měsíčním pobytu v adaptační rozletové voliéře byli spolu s dalšími mladými ibisy 10. listopadu vypuštěni do volnosti. Celkem už zoo v rámci mezinárodního repatriačního projektu poskytla 16 mladých ibisů, z nichž většina létá ve volné přírodě.

Zoo Ostrava: Další ibisi skalní z Ostravy už létají v přírodě na jihu Španělska
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo

Mladí ibisi (samec a samice) byli ze Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava převezeni stejně jako 14 ibisů z předchozích let do zoologické zahrady v jihošpanělském Jerezu (viz novinka ze dne 4. října 2022). Ta ve spolupráci s odborem životního prostředí andaluské regionální vlády Junta de Andalucía zaštiťuje mezinárodní repatriační projekt Proyecto eremita, jehož cílem je obnova volně žijící populace ohrožených ibisů skalních v oblasti Andalusie. Do projektu je zapojeno na dvacet zoologických zahrad sdružených v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Zoo Ostrava je zapojena od roku 2017.

Do doby vypuštění pobývali ibisi z Ostravy společně s ostatními ibisy z jiných zoologických zahrad v rozletové adaptační voliéře v oblasti San Ambrosio, z níž byli všichni ptáci vypuštěni 10. listopadu. Zajímavé je, že v blízkosti voliéry se zdržovalo asi 17 divokých ibisů a čekalo na to, až se k nim připojí ti „noví“. Přítomnost divokých ibisů pomáhá vypuštěným jedincům se lépe adaptovat na novou životní situaci. Jeden z ostravských ibisů dostal satelitní vysílačku pro následný monitoring jeho pohybu v přírodě.

Ibis skalní (Geronticus eremita) se v minulosti vyskytoval v Evropě (Švýcarsko, Německo, Rakousko, Španělsko, Itálie), severní Africe a na Středním východě. V důsledku ztráty přirozeného prostředí, ilegálního lovu a kladením otrávených návnad došlo na mnoha místech k jeho vyhubení. Koncem 20. století se objevily další hrozby – používání insekticidů a elektrické vedení. Většina světové populace dnes žije v Souss-Massa National Park and Tamri v Maroku, kde se počty dokonce úspěšně navyšují. Aktuálně se zde vyskytuje asi 800 ibisů. Necelá stovka přežívá v polodivoké populaci v Turecku a zbytková populace v Sýrii již byla vyhubena.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…