V naší zoo chováme dva páry orlosupů bradatých – mladší pár obývá jednu z voliér dravců v návštěvnické části, starší a zkušenější pár je v chovatelském zázemí. Jako první snesla vejce samice mladšího páru, už v polovině prosince loňského roku. Tento pár je ale méně zkušený a inkubace i odchov mláďat je často spojen s komplikacemi, proto jsme jejich vejce po dohodě s koordinátorem Evropského ex situ programu (EEP) 30. prosince 2022 odebrali a vyměnili za podkladek. Vejce bylo umístěno do líhně, kde pokračovala jeho inkubace pod dohledem chovatelů. Inkubace v líhni není jednoduchá, musejí být nastaveny správné podmínky (teplota a vlhkost uvnitř líhně) a dodržován postup a každodenní kontrola vejce. V líhni je nastaveno automatické otáčení vejce na přesný počet otáček za den, vejce je každý den váženo, abychom mohli sledovat, zda se vyvíjí správně. Každý den je také nezbytné chlazení, které simuluje situaci, když se rodiče na vejci střídají, a vejce je tak na nějakou chvíli nezakryté. U orlosupích vajec má chlazení, v tomto případě tzv. termální šok, po několik minut denně zcela zásadní roli pro správný vývoj vejce.
Inkubace v líhni probíhala správně. Dne 3. února 2023 se mládě ve vejci samo naklubalo a 5. února ráno bylo již samo vylíhnuté. Večer toho dne jsme začali s postupným rozkrmováním mláděte. To znamená několik krmení za den od rána do večera, přičemž množství krmení se postupně navyšuje a snižuje se teplota v inkubátoru. Vzhledem k nejistotě odchovu mláděte vlastními rodiči jsme se opět po konzultaci s EEP koordinátorem rozhodli mládě podložit na hnízdo staršímu a velmi zkušenému páru, jehož vejce, snesené o něco později, bylo také umístěno do líhně. Tento pár už odchoval několik vlastních mláďat a má rovněž zkušenosti s odchovem adoptivních mláďat. Podložení proběhlo v pátek 10. února. Oba zkušení rodiče mládě přijali a začali o něj okamžitě pečovat. Odpoledne už byly pozorovány i první pokusy o krmení. Chovatelé dění na hnízdě stále sledují – zaznamenávají pravidelné krmení mláděte adoptivním párem, sledují chování a spolupráci páru i aktivitu mláděte. Mládě je téměř tři týdny staré a zatím to vypadá, že bude dalším úspěšně odchovaným orlosupem. Zatím není jisté, zda bude nakonec vypuštěno do volné přírody, nebo zůstane v chovatelské základně v některé partnerské zoo či záchranné stanici.
Pokud se vylíhne mládě i z vejce staršího páru, budeme operativně ve spolupráci s EEP koordinátorem hledat pěstouny, aby i toto mládě bylo odchováno přirozeně jedinci svého druhu. Je to podmínka mezinárodního repatriačního projektu Návrat orlosupa bradatého do evropské přírody, do něhož je Zoo Ostrava zapojena od roku 2009 a v rámci něhož bezplatně poskytla už 17 mladých orlosupů pro vypuštění do volné přírody.
Video zachycuje krmení mláděte adoptivními rodiči:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva