Zoo Ústí nad Labem: Nový „kávový dům“ na Sumatře

13.02.2022 16:11 | Tisková zpráva

V loňském roce jsme navázali spolupráci se záchranným programem Kukang působícím na indonéském ostrově Sumatra, kde se věnují ochraně outloňů váhavých, luskounů a dalších ohrožených druhů v přirozeném prostředí a bojují proti ilegálnímu obchodu.

Zoo Ústí nad Labem: Nový „kávový dům“ na Sumatře
Foto: zoousti.cz
Popisek: Zoo Ústí nad Labem

Na Sumatře díky rozvojové pomoci ČR vznikl nový „kávový dům“ pro pěstitele kávy Kukang Coffee, kteří pomáhají chránit outloně, luskouny a další ohrožené druhy zvířat. 10. prosince 2021 – Rozvojová pomoc České republiky v gesci Ministerstva zahraničních věcí ČR a Velvyslanectví ČR v Jakartě podpořila komunitu pěstitelů kávy chránící přírodu a ohrožené druhy na Sumatře, kde působí záchranný program Kukang. Díky podpoře grantu nazvaného „Malý lokální projekt“ na severu ostrova nově stojí i speciální „kávový dům“. 

Tzv. „Malý lokální projekt“ (dále jen „MLP“) je grant, který v rámci rozvojové pomoci vypisuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Jakartě. Tento grant slouží k rozvoji spolupráce na lokální úrovni a Kukang program ho získal na podporu udržitelného živobytí komunity lidí ve vesnici Kuta Male na Severní Sumatře. V této oblasti totiž program dlouhodobě spolupracuje s místními obyvateli, pomáhá řešit konflikty farmářů s divokými zvířaty přicházejícími na jejich pole, zaměstnává bývalé pytláky jako asistenty pro terénní monitoring zdejšího pralesa a vybudoval zde anglicko-environmentální knihovnu pro místní děti. Místní komunita zde nyní díky navázané spolupráci produkuje environmentálně šetrnou kávu „Kukang Coffee“ a zároveň chrání ohrožené druhy zvířat. Hlavní náplní grantu bylo zejména založení komunity místních pěstitelů kávy, tzv. „Kukang Coffee Community“, a stavba multifunkčního „kávového domu“ v této terénní oblasti. Grant volně navazoval na již realizovaný MLP z roku 2019, díky kterému byla nastavena metodika zpracovávání kávy a podpořen nejen trénink a školení jejích zdejších producentů, ale i environmentální vzdělávání místních dětí.

Nově vybudovaný „kávový dům“ Kukang Coffee, jehož výstavba a vybavení byly možné právě díky finančním prostředkům z grantu MLP 2020, nyní slouží ke správnému zpracovávání a skladování kávových zrn zaručujícímu jejich vysokou kvalitu. Prostory ale představují také ideální místo pro setkávání členů komunity pěstitelů kávy, jejich schůze a potřebná školení. Jedna část domu bude navíc sloužit jako prostor pro anglicko-environmentální knihovnu pro děti a jejich vzdělávání v ochraně přírody a anglickém jazyce.

Farmáři sdružení v nově založené komunitě Kukang Coffee musí podepsat oficiální dohodu o spolupráci, která jim zajišťuje všechny výhody členství, jako je například garantovaný odkup jejich kávy projektem za vyšší cenu, než je cena na místním trhu. Zároveň je však tato smlouva zavazuje k ochraně ohrožených a chráněných druhů zvířat. „Povedlo se nám také podepsat dohodu o spolupráci s vesnicí Kuta Male, kterou zastoupil její starosta. Tato dohoda zahrnuje mj. i body o podpoře a rozvoji Kukang Coffee komunity a o ukončení lovu chráněných druhů divokých zvířat v oblasti. Starosta vesnice Jhon Sembiring jakožto pěstitel kávy také sám do této komunity vstoupil,“ pochvaluje si navazování spolupráce s místními obyvateli na ochraně přírody ředitel záchranného programu Kukang František Příbrský. V rámci členství jednotliví farmáři získávají poradenství od týmu složeného z koordinátora a dvou asistentů, kteří bývali pytláky. Ti však nyní kontrolují nejen zpracovávání kávy dle nastavené metodiky, ale i dodržování zákazu lovu ohrožených zvířat. „Od loňského roku s námi v rámci projektu Kukang Coffee spolupracuje již přes 50 farmářů, od nichž jsme odkoupili již zhruba 3 tuny zelené kávy v pergamenové slupce přímo z jejich polí. Díky vzniklé kávové komunitě mají místní lidé větší zisk ze své kávy a zároveň vyšší motivaci a pochopení k ochraně místních ohrožených druhů zvířat. Projekt funguje výborně, a naše oblast se tak pro tato zvířata stala takovým malým rájem,“ vysvětluje indonéský koordinátor projektu Kukang Coffee Jhon Kartasima Gurusinga.

Tuto kvalitní kávu si mohou dopřát již i lidé v Česku. Zelená káva z této oblasti se totiž dováží do České republiky, konkrétně do kavárny Kukang Coffee v Ústí nad Labem, která tento ochranářský příběh šíří dál skrze své návštěvníky. Více na www.kukang-coffee.org.

Ministerstvu zahraničních věcí České republiky a Velvyslanectví České republiky v Jakartě patří velké poděkování za poskytnutí grantu, který pomohl podpořit udržitelné živobytí obyvatel severní Sumatry a zároveň chránit tamní ohrožená divoká zvířata. Upřímné díky patří také partnerům programu z řad moderních zoologických zahrad za jejich dlouhodobou podporu, konkrétně Zoo Ostrava, Zoo Olomouc, Zoo Liberec, Zoo Hodonín, Zoo Na Hrádečku, Zoo Zlín, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Wroclaw, NaturZoo Rheine a Ouwehands Zoo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…