Při nákupu vstupenek od neautorizovaných přeprodejců se spotřebitelé vystavují četným rizikům. „Lidé mohou za vstupenky zaplatit několikanásobně více než v oficiální distribuci a následně zjistit, že vstupenky neodpovídají popisu nebo jsou nepoužitelné. Bývají totiž vedeny na jméno konkrétní osoby, takže spotřebitelům může organizátor akce odepřít vstup na daný koncert, festival nebo sportovní utkání. Naše zkušenost z řešení těchto sporů je taková, že přeprodejci odmítají vrátit poškozeným spotřebitelům peníze. Zatím na ně nemáme dostatečně efektivní páky, přitom je to problém evropského měřítka,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
V několika členských státech Evropské unie je systematický online přeprodej vstupenek za účelem zisku zakázaný nebo podléhá přísným pravidlům. Spotřebitelům doporučujeme, aby si vždy ověřili, že vstupenky nakupují za cenu, kterou nastavil pořadatel akce. Především by měli dbát na to, aby vstupenky kupovali pouze prostřednictvím oficiálních prodejních kanálů nebo u autorizovaných přeprodejců.
„Spolu se zahájením kampaně podáváme také podnět České obchodní inspekci, aby prošetřila, zda přeprodejci vstupenek dodržují všechna pravidla ochrany spotřebitele,“ informuje Lukáš Zelený. Více informací včetně tři krátkých videí naleznete v článku na našem webu ZDE.
Druhotný prodej vstupenek se rychle rozšiřuje napříč celou Evropskou unií a často funguje přeshraničně s použitím neférových praktik. „Národní dozorové úřady proto musejí spolupracovat, aby problém řádně prošetřily a zajistily férové a transparentní podmínky pro spotřebitele, jak vyžaduje spotřebitelské právo v EU,“ uzavírá Zelený.
Poznámky:
1) Kromě naší spotřebitelské organizace se na kampani podílí OCU (Španělsko), Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) Poprad (Slovensko), Stowarzyszenie Konsumentów Polskich – SKP a Fundacja Konsumentow (obě Polsko), Test Achats a Test Aankoop (obě Belgie), Zveza Potrošnikov Slovenije – ZPS (Slovinsko), Kuluttajaliitto – Konsumentförbundet ry (Finsko) a Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Akce je rozšířením kampaně, kterou začala v roce 2018 švýcarská spotřebitelská organizace FRC (ZDE). Organizace FRC se i nadále podílí na kampani zvyšováním povědomí o rizicích mezi švýcarskými spotřebiteli.
2) Přehled národních pravidel upravujících přeprodej vstupenek lze nalézt na webové, stránce připravené sítí Evropských spotřebitelských center - ZDE
3) Autorizovaný přeprodejce je ten, který byl k distribuci vstupenek pověřen oficiálním pořadatelem akce. Tuto informaci je možné zjistit na stánkách pořadatele. Spotřebitelé by si vždy měli ověřit, že pořadatel přeprodej vůbec umožňuje.
dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva