Před soudní dvůr předstoupí ze stejného důvodu šest zemí – Británie, Francie, Itálie, Německo, Maďarsko a Rumunsko. Další tři – Česká republika, Slovensko a Španělsko – zatím tomuto kroku unikly, ač ani v nich stav ovzduší není zdaleka uspokojivý.
Evropská komise k takovému opatření přistupuje po desetiletých snahách přimět všechny členské země, aby přijaly příslušnou zodpovědnost a postaraly se o kvalitu vzduchu, který jejich občané dýchají. Konkrétně Francii komise žaluje za to, že jsou v jejím ovzduší příliš často překračovány normy obsahu oxidu dusičitého. Ten je velmi škodlivý, i když se o něm mluví a píše méně než například o nebezpečí, které hrozí z drobných částic.
EK připomíná, že většina znečišťujících látek pochází ze silničního provozu, a doporučuje jeho omezení, přechod k elektrickým vozům, ale hlavně snížení emisí z dieselových motorů, které mají na svědomí 80 % celého problému.
Důsledky úniku škodlivin do ovzduší jsou alarmující. Francouzský národní úřad veřejného zdraví eviduje 48 000 úmrtí ročně spojená se škodlivým ovzduším a uvádí, že ač bývají akutní problémy citelné v dopravních špičkách, na zdraví má nejhorší vliv dlouhodobé vystavení účinkům znečišťujících látek.
Francouzská vláda se pokusila odvrátit hrozbu soudem již po loňské varovné zprávě z Bruselu. Na změny však již bylo pozdě. Nyní zemi hrozí uvalení vysokých finančních sankcí. A pokud se Česká republika nebude dostatečně věnovat slibům, které v této oblasti Evropské komisi dala a dluží je svým občanům, může ji v budoucnu čekat podobný osud.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva