dTest: Jak vybrat dětskou cestovní postýlku

02.08.2021 12:33 | Zprávy

Cestovní postýlka nám může výrazně usnadnit cestování s malými dětmi. Je však třeba správně vybrat. Na trhu je k dostání opravdu široký výběr – jednotlivé modely se liší cenou, hmotností, rozměry nebo příslušenstvím. Podle čeho tedy vybírat a na co si dát pozor?

dTest: Jak vybrat dětskou cestovní postýlku
Foto: dTest
Popisek: dTest

Většina cestovních lůžek má obdélníkový tvar, existují ale i čtvercové varianty. Po složení mají obdélníkové modely podlouhlý tvar a silnější obal, čtvercové verze nezapřou svůj tvar ani po složení a většinou jsou v tenčím obalu. Zamyslete se nad tím, co se vám bude lépe přenášet a skladovat. Některé postýlky mají obvod základny i vrchní části stejný, jiné mají širší dno a směrem vzhůru se zužují. Verze se širokým dnem mohou být sice stabilnější, narazíte u nich ale nejspíš na obtížnější ukládání či vyjímání dítěte (bývají hůře přístupné).
 
Cílovou skupinu dětí, jimž jsou výrobky určeny, deklarují výrobci pomocí maximální hmotnosti, věku či výšky dítěte. Pozor na poslední zmíněný údaj – někteří výrobci uvádějí, že jsou postýlky vhodné až do čtyř let nebo 86 cm. Průměrná výška tříletého dítěte je však 102 cm.
 
Všechny cestovní lůžka jsou skládací, na trhu můžete narazit na tři principy skládání:
  •  „deštník“: postavíte postýlku, zacvaknete bočnice a poté zatlačíte mechanismus ve spodní části dolů, rozložení probíhá v opačném pořadí (tento způsob vyžaduje nejvíce cviku);
  • „rychlé sestavení“: rám zapadne jedním pohybem do správné polohy;
  • „kempingový stůl“: po rozbalení postupně rozkládáte (upevňujete) nohy.

Postýlky se mezi sebou celkem výrazně liší dodávaným příslušenstvím. Některé jsou prodávány samostatně a každé příslušenství si musíte objednat a doplatit zvlášť. U jiných můžete spolu s postýlkou dostat třeba také přebalovací pult, stříšku, závěsné hračky, síť proti hmyzu nebo úložné kapsy. Častým zabudovaným doplňkem je boční vstup na zip, určitá lůžka jde upravit na kolébku. Některé modely nabízí také výškově polohovatelnou matraci – vyšší poloha je ideální pro novorozence a kojence, vhodná naopak není pro samostatně sedící či stojící batolata.

 
Ve většině obchodech s dětským zbožím si můžete postýlky prohlédnout rozložené. Doporučujeme ale zeptat se, zda je možné vyzkoušet jejich složení, umístění do tašky i sestavení. Zároveň můžete rovnou ověřit, jak se vám lůžko v tašce přenáší (hmotnost jednotlivých modelů se někdy liší až o pět kilogramů). Většina tašek je vybavena uchy, některé mají dokonce ramenní popruh.
 
Všímejte si snadnosti čištění. Některé matrace jsou vyrobeny z materiálu odolného proti zašpinění, což se hodí. Ujistěte se, že je potah matrace pratelný v pračce, to vám usnadní práci. Komplikací může být naopak větší množství zipů či švů, ze kterých se špína dostává těžko.
 
Bezpečnostní desatero
  • Rám lůžka by neměl držet sestavený, pokud nemá zajištěné všechny bezpečnostní mechanismy či pojistky.
  • Skládací mechanismus musí být opatřen zámkem odolným proti otevření dětmi tak, aby mohli postýlku skládat a rozkládat pouze dospělí.
  • Cestovní lůžko musí být stabilní i na méně rovném povrchu (zahrada, stan, nerovná podlaha).
  • Postýlka musí mít minimálně dvě strany z materiálu, který dobře propouští vzduch (např. ze síťoviny).
  • Síťovina musí mít otvory s průměrem maximálně 7 mm, které by neměly jít snadno roztáhnou.
  • Bočnice musí dosahovat nejméně do výšky 50 cm od horní části matrace.
  • Pokud je postýlka vybavena kolečky, vyzkoušejte, zda jdou zablokovat. Jestliže má model čtyři kolečka, dvě z nich musí mít brzdicí mechanismus.
  • Uvnitř lůžka by v dosahu dítěte neměly být žádné otvory, háčky, volně visící tkaničky, knoflíky, zipy, ostré hrany či výčnělky.
  • Rohy postýlky musí být dobře zaoblené. Pokud jsou na rozích ochranné kryty, měly by je těsně obepínat, aby se o ně děti nemohly ničím zachytit.
  • Neumisťujte cestovní postýlku do blízkosti oken, topení nebo kamen. Trvalý průvan nebo teplo jsou pro dítě nepříjemné. Dbejte také na to, aby postýlka nebyla v blízkosti záclon, šňůr a kabelů. Dítě se do nich může zachytit.
Přídavné matraci se vyhněte
Výrobci či prodejci často doporučují pořídit si spolu s cestovní postýlkou také přídavnou matraci. Tuto nabídku lze ale vnímat pouze jako marketingový trik a snahu vytáhnout z vás další peníze. Rádi bychom proto před její koupí varovali. Podle aktuálně platné normy se totiž v návodu k použití i na matraci musí objevit varování (nadepsané velkými písmeny), aby se v postýlce používala vždy jen jedna originálně dodávaná matrace, v opačném případě hrozí dítěti udušení.
 
Běžná praxe bohužel vypadá často jinak. Mnozí výrobci sice v návodu před použitím přídavné matrace varují, zároveň ale toto příslušenství k cestovním lůžkům prodávají. V čem konkrétně riziko použití přídavné matrace spočívá?
 
Přídavné matrace bývají často měkké a asi pět centimetrů silné (originálně dodávané podložky jsou oproti nim pevnější, lépe drží tvar a přiléhají ke krajům). To může být pro malé děti nebezpečné. Pokud si na ni lehnou obličejem dolů, třeba během převalování na břiše, může to vést k přílišnému zaboření hlavy do matrace a následnému dušení.
 
Pokud navíc přídavnou matraci umístíte na podložku, jež je s postýlkou dodávaná, jednotlivé vrstvy se mohou posouvat či nadzvedávat. Dítě tak může skončit s hlavou zaklíněnou mezi dvěma matracemi nebo mezi matrací a stěnou lůžka.
 
Kromě příliš měkkého a pohyblivého povrchu je tu ještě další problém. Při použití extra matrace se zvedne výška podlážky. Větší dítě tak může z postýlky snáze vylézt. Zároveň je potřeba si uvědomit, že se tím zvýší těžiště a může dojít k proměně stability lůžka. Zmiňovaná rizika zjistili naši kolegové (z Velké Británie, Francie, Nizozemí, Belgie a Dánska) při testu dětských matrací.
 
Pokud i přes výše uvedené argumenty na koupi speciální matrace trváte, doporučujeme řídit se následujícími pravidly:
  • nepoužívejte přídavnou matraci pro děti mladší jednoho roku;
  • ohlídejte, aby mezi matrací a bočnicemi lůžka nebyly více než 3 cm;
  • zakupte přídavnou matraci vyrobenou výrobcem dětské postýlky (určenou pro konkrétní model), získáte tak větší šanci, že bude dobře sedět;
  • vyberte matraci, kterou lze připevnit k roštu postýlky (například pomocí suchého zipu), snížíte tak riziko, že se dítě mezi matrace dostane;
  • vyberte pevnou matraci, jejíž tvar se nemůže zdeformovat;
  • pokud to je možné, povlečte původní a přídavnou matraci do společného obalu, zajistíte tak dítěti větší bezpečí.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

22:31 Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

Ostravská zoologická zahrada je otevřena po celý rok. Pravidelní návštěvníci objevují její kouzlo v …