Začali vyhledáním různých receptů, pokračovali nákupem surovin v hobby obchodech, drogeriích a supermarketech, vyrobili vlastní produkty, přidali trochu octa jako leštidlo a vše otestovali za stejných podmínek na stejném nádobí se stejným stupněm a druhem znečištění jako produkty koupené.
Nejlepší domácí mycí prostředek podle testu sestává z 35 % uhličitanu sodného, 35 % citronové kyseliny, 25 % peruhličitanu sodného a 5 % hydrogenuhličitanu sodného neboli jedlé sody. Není sice nejúčinnější, ale v testu bylo lepších jen pět hotově koupených výrobků. Velmi se osvědčil při mytí připáleného mléka a zabarvení z čaje, kávy nebo rajčatové šťávy, nejspíše díky odbarvujícímu účinku peruhličitanu sodného, který k internetovému receptu přidali experti organizace. Nádobí schlo dokonale a beze stop vodního kamene. Náročnější bylo zbavit se stop po vejcích, masu a škrobu. Na ty dobře zabírají enzymy obsažené v kupovaných produktech.
Domácí recept tedy není ideální ke každodennímu použití, ale pomůže, když je myčka občas plná sklenic a hrnků nebo méně znečištěného nádobí. Je podstatně ekologičtější než kupované přípravky, které mohou obsahovat složky znečišťující životní prostředí jako polykarboxyláty nebo fosfáty k změkčení vody, octan zinečnatý a sulfát zinku jako konzervanty a limonen jako aroma. Zůstanou-li stopy vlastnoručně vyrobených prostředků na nádobí, nikomu to neuškodí, protože jsou všechny suroviny „jedlé“. Ovšem až na peruhličitan sodný, který se však velmi snadno rozpustí a spláchne během mytí. V koupených prostředcích bývá přítomen také.
Velkou výhodou domácích směsí je jejich cena. Srovnání ukázalo, že umyjí nádobí osmkrát levněji než koupené produkty na mytí nádobí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva