dTest: Některé telefony ošálíte a odemknete i obyčejnou fotkou

17.02.2019 22:45 | Zprávy

Odemčení obrazovky rozpoznáním obličeje, které nabízejí chytré telefony, je v některých případech snadno zneužitelné. Polovina testovaných přístrojů se nechala jednoduše napálit fotografií.

dTest: Některé telefony ošálíte a odemknete i obyčejnou fotkou
Foto: dTest
Popisek: dTest

 

Funkce rozpoznávání obličeje je populární a jednoduchá, jak ale ukázaly testy francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir, svěřovat jí bezpečnost svých dat nemusí být dobrý nápad.  K prolomení ochrany nebyly potřeba žádné sofistikované hackerské nástroje. Telefony byly nastaveny na rozeznání tváře testující osoby. Pak byla pořízena její fotka, vytištěna ve formátu A4 na běžné barevné tiskárně a v standardní kvalitě a nabídnuta smartphonu místo skutečné tváře. Pokaždé byl proveden stejný pokus také s fotkou na displeji jiného telefonu. Dostali se tak do poloviny z padesáti testovaných chytrých přístrojů různých značek a cenových hladin.

Apple má svoji funkci Face ID mnohem propracovanější než Android od Googlu, který je jednoduchý a závislý na kvalitě přístroje a jeho fotoaparátu. Face ID je založena na analýze 30 000 bodů tváře, infračerveném snímání a 3D parametrech, zatímco Google spoléhá pouze na dvourozměrný obraz. Modely iPhone s příslušnou funkcí (iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR) vás poznají i potmě nebo v případě, že změníte účes, brýle, máte čepici či si necháte narůst fousy. Testem proto prošly bez problémů.

U telefonů s Androidem byly výsledky pestřejší. Někteří z nich vyvíjejí vlastní technologická řešení. Samsung například vyvažuje nedostatky operačního systému hardwarem – snímačem oční duhovky zabudovaným do vlajkových lodí Galaxy S9 a Galaxy S9+, které v testu rovněž obstály. Snímač duhovky umožňuje rozeznání obličeje i ve tmě. Huawei chce konkurovat Face ID od Applu a nedávno představil kombinaci infračervené kamery a 3D skeneru, který vytvoří model s 300 000 body během deseti vteřin.. Skutečně chytré telefony umí například poznat, když člověk spí.. Nemůže se tak stát, že by se odemkly v případě, kdy se do nich pokusí někdo vniknout, zatímco majitel sní.

Běžnou a velmi spolehlivou alternativou rozpoznávání obličeje je odemykání za pomoci otisku prstu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…