dTest: Nová pravidla pro realitní kanceláře

19.06.2020 14:52 | Zprávy

V souvislosti s realitními kancelářemi si spotřebitelé nejčastěji stěžují na neoprávněně inkasované platby a nedostatky v kvalitě služeb. Nový zákon o realitním zprostředkování stanoví realitním kancelářím řadu povinností, které přispívají k vyšší ochraně zákazníků, a zvláště pak spotřebitelů. Stále však platí, že musíte být ostražití a dobře si rozmyslet, co realitní kanceláři podepisujete.

dTest: Nová pravidla pro realitní kanceláře
Foto: dTest
Popisek: dTest

Dlouho očekávaný zákon o realitním zprostředkování reaguje na řadu problémů na realitním trhu. „Po uplynutí přechodného období nebude moci být realitním makléřem kdokoliv, ale pouze osoba s požadovaným vzděláním a praxí. Realitní zprostředkování bude nutné změnit z živnosti volné na živnost vázanou. Zákon stanoví i povinné pojištění pro případ škody způsobené klientům. A také se zpřísňují pravidla pro úschovu peněz,“ vyjmenovává některé novinky, které zákon přináší, Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Postavení zákazníků posiluje i nově uložená povinnost realitních kanceláří informovat je pravdivě a úplně o vadách nemovitosti včetně vad právních, jako je na nemovitosti váznoucí zástavní právo, věcné břemeno nebo nájem. „Dříve byl za informování o stavu nemovitosti odpovědný prodávající či pronajímatel. Vítáme, že nyní odpovědnost nese realitní kancelář jako odborník, který je za sjednání obchodu placen,“ uvádí Eduarda Hekšová.

Před nedostatečnou aktivitou realitní kanceláře je zákazník nově chráněn tím, že výhradní neboli exkluzivní zastupování realitní kanceláří může trvat maximálně šest měsíců s možností prodloužení, a dále také tím, že zprostředkovatelskou smlouvu na dobu neurčitou lze vypovědět s nejvýše měsíční výpovědní dobou.

Motivovat realitní kanceláře k lepší práci má také ustanovení o provizi, kdy nově platí, že realitní kancelář na ni nemá nárok, jestliže kvůli jejímu pochybení nebo nedostatečné aktivitě uzavřel obchod sám klient až po ukončení smlouvy s realitní kanceláří. Ovšem zákon umožňuje, aby splatnost provize nebyla vázána na uzavření nájemní nebo kupní smlouvy. Je tak důležité ujasnit si, jak to bude s provizí nebo s rezervačním poplatkem v případě, že nedojde ke sjednání koupě či nájmu.

I přesto, že dochází k posílení práv spotřebitelů, stále platí pravidlo, že si musíte dobře prostudovat smlouvu, kterou s realitní kanceláří podepisujete. Zvláště v případě koupě nemovitosti, kdy se často jedná o životní investici, je vhodné vyhledat služby advokáta a smlouvu nechat zkontrolovat. Můžete tak předejít dohadům ohledně rozsahu služeb poskytovaných realitní kanceláří, ale i rozčarování z podmínek týkajících se placení a vracení provize.

„Původně se uvažovalo, že bude zakázáno, aby smlouva s realitní kanceláří obsahovala jakékoliv smluvní pokuty. To se nestalo, a proto je nutné zůstat ostražití. Na druhou stranu je možné stanovit smluvní pokuty i pro případ, že nebude své povinnosti plnit realitní kancelář, pokud na to přistoupí,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Vaše krátká radost, jejich velké trápení

19:28 MHMP: Vaše krátká radost, jejich velké trápení

Hlavní město vytvořilo kampaň, která upozorňuje na správné chování a ohleduplnost vůči živočichům v …