dTest: Teflonové kuchyňské nádoby ohrožují životní prostředí

08.07.2018 16:40 | Zprávy

Jak potvrdily naše testy, používání hrnců, pekáčů a pánví s nepřilnavým povrchem je bezpečné pro naše zdraví. Je jen potřeba dodržovat několik základních pravidel. Vzhledem k použití fluoridů při výrobě však představují zátěž pro přírodu.

dTest: Teflonové kuchyňské nádoby ohrožují životní prostředí
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Při výrobě nepřilnavých povrchů se používají sloučeniny fluoru, které se mohou hromadit v lidském těle i v životním prostředí. Mnohé z nich pravděpodobně škodí zdraví – bývají pokládány za karcinogeny nebo hormonální disruptory. Prokazatelně nebezpečné jsou PFOA (perfluorooktanová kyselina) a PFOS (perfluoroktansulfonan).

Dobrou zprávou je, že se při testování běžného použití pánví s touto úpravou do připravovaného jídla neuvolnila žádná z 22 sledovaných sloučenin fluoru. S kolegy ze spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk (FT) jsme došli k závěru, že se pánvím s nepřilnavou úpravou obsahující fluoridy ze zdravotních důvodů nemusíme vyhýbat. Potvrzuje to také názor dánské agentury pro kontrolu potravin, ale také předchozí testy FT. Musíme však dodržovat dvě pravidla:

Nádoby se nesmí přehřívat. Budete-li je používat při teplotě 250 ° C nebo více, mohou se z nich nežádoucí látky uvolnit. Řiďte se pokyny, které jsou k novému výrobku zpravidla přiloženy.

Nelze doporučit používání nádob poškrábaných natolik, že je pod vrchní vrstvou vidět kov. Kontakt potravy s ním totiž nemusí být bezpečný.

Na některých výrobcích najdete tvrzení, že PFOA nebo PFOS neobsahují, není to ovšem záruka, že v nich nejsou příbuzné škodlivé látky, kterých je celá řada. Jistotu můžete mít jen v případě, že je výrobek prezentován jako neobsahující PFC (perfluoruhlovodíky), PFAS (perfluoroalkylové sloučeniny) a fluoridy vůbec.

Fluoridy se v přírodě nerozkládají, proto ji jejich přítomnost výrazně zatěžuje. Dánský úřad pro ochranu životního prostředí doporučuje, abychom se vyhýbali fluoridovým látkám na oblečení, a úřad pro kontrolu potravin stejné země volá po jejich vynechání v obalech potravin. Proto je vždy na místě zvážit, zda si skutečně přejeme zhoršit stav životního prostředí, když víme, že jsou v jistých výrobcích v naší domácnosti fluoridy používány.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…