Ministr Schwarzenberg se tak připojil k nizozemskému premiérovi Marku Ruttemu, podle nějž je třeba změnit unijní smlouvy tak, aby země Evropské měnové unie (EMU), které porušují rozpočtová pravidla, měly dostat možnost odejít z eurozóny. „Země, které nebudou připraveny uchýlit se pod nucenou správu, mohou využít možnosti odejít z eurozóny," citoval Rutte jeden z návrhů plánu.
Chceme mít možnost vystoupit z eurozóny, volají evropské země
Evropská komise však opakovaně zdůraznila, že právě ani dobrovolné vystoupení ani vyloučení, současné unijní smlouvy neumožňují. Z některých států, například z Finska, Nizozemska nebo Německa proto zaznívají hlasy, že by se měla pro členské země jasně stanovit možnost vystoupení z eurozóny nebo vyloučení v případě neplnění dohodnutých pravidel.
Eurozóna do budoucna počítá pro problematické země se zavedením zvláštního režimu, kdy nebudou moci o svých veřejných financích rozhodovat samy.
Zatím EU žádná pravidla pro opuštění měnové unie nemá. Chronická dluhová krize Řecka, která se táhne od počátku loňského roku a stále se zhoršuje, vyvolává stále větší dohady o odchodu této země z eurozóny. Veřejnost v některých zemích v čele s Německem se stále více staví proti vyhlídkám na neustále rostoucí finanční pomoc Aténám.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká