Premiér Fico před studenty vtipkoval o EU. Pak dostal na papírku smělý dotaz

28.11.2013 22:10 | Zprávy

REPORTÁŽ Členství v Evropské unii je pro Slovensko jedinou alternativou a euroskepticismem netrpíme. To řekl na přednášce na Právnické fakultě UK v Praze slovenský premiér Robert Fico. Na druhou stranu si zavtipkoval o rozsáhlé byrokracii EU. Nakonec prohlásil, že nechce být směšným panákem, který se bude v politice držet zuby nehty.

Premiér Fico před studenty vtipkoval o EU. Pak dostal na papírku smělý dotaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

„Vztahy mezi Slovenskem a Českem jsou půjčkami důvěry. Stále děláme něco jeden pro druhého. Před rozdělením Československa existovalo mnoho pnutí a vládla špatná atmosféra, ale to je vše už za námi,“ sdělil na úvod slovenský premiér Robert Fico. Přednášel totiž studentům práv v Praze. Debatu pořádal Spolek českých právníků Všehrd.

Fico běhá do Rakouska

Hlavní aula Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze byla skoro plná. Fico byl uveden nejen jako premiér Slovenska, ale i jako významný právník. K výborným vztahům Slovenska s Českem ještě dodal, že s tuzemským premiérem Jiřím Rusnokem uvažují obnovit na některých mezinárodních trzích značku Made in Czechoslovakia. Třeba v afrických zemích.

Pak začal o Evropské unii. „Pro Slovensko neexistuje jiná alternativa než členství v Evropské unii (EU), i když to někdy přináší i problémy a bolesti. Bereme za samozřejmé, že přejdeme hranice a ani si toho nevšimneme. Každé ráno chodím běhat po břehu Dunaje a vždy překročím slovensko - rakouské hranice a zhruba kilometr běžím na území Rakouska. Před dvaceti lety to byla utopie. Nicméně tato samozřejmá věc stála obrovské úsilí a z části i ztrátu suverenity. Když se ale zbavíme suverenity v pozitivním slova smyslu, tak to je v pořádku,“ doplnil s tím, že pro jeho vládu neexistuje jen západ, protože svět má čtyři světové strany.

O Evropské unii

„Členství v EU má pro státy obrovský prospěch. Hlavně nám dává bezpečnost, stabilitu a prostor na řešení různých konfliktů. Dnes je osmadvacet premiérů členských států schopno dosáhnout dohody. Je to náročné, často sedíme až do rána, ale nakonec jsme schopni přijmout rozhodnutí a stát si za ním. Pokud jde o finance, tak EU schválila nový rozpočet na roky 2014 až 2020 a v jeho rámci dostane Slovensko příjmy v podobě fondů ve výšce skoro 21 miliard eur, ale současně musí zaplatit do rozpočtu EU 6,8 miliard eur jako takzvané transfery. Takže v čistém dostane Slovensko ve zmíněných letech kolem 13 miliard eur. Tyto peníze jsou pro nás velmi důležité, vždyť šestasedmdesát procent všech veřejných investic bude pokryto právě z fondů EU. Bez nich bychom nedokázali přežít,“ sdělil a pokračoval: „Na Slovensku euroskepsí netrpíme. Zatím u nás platí, že většina obyvatel je spokojena s členstvím v EU a je spokojena i se společnou evropskou měnou. Jsem rád, že jsme jednou z nejoptimističtějších zemí ve vztahu k EU.“

Vtip o byrokracii

V aule zlobily mikrofony, takže to tam občas hlučelo jako při vyplutí obrovského parníku anebo v hutích. „Ano, EU má problémy. Existuje jeden krásný vtip o tom, jak je vnímána. Když si vezmete deset božích přikázání a spočítáte jejich slova, sečtete možná patnáct slov. A je v nich celá pravda. Když si vezmete Ústavu USA i s dodatky, je tam asi dva tisíce slov, a ty jasně říkají, čím se řídí USA. Když si vezmete vyhlášku EU o pěstování zelí, tak má čtyřicet sedm tisíc slov. Problémem EU je velká míra nadregulace,“ vtipkoval.

Následně dodal důkaz o nákladné byrokracii EU. „Evropský parlament zasedá ve dvou městech. V Bruselu a Štrasburku, protože si Francouzi neumí představit, že by Štrasburk ztratil sídlo Evropského parlamentu a s tím spojené příjmy. Pravidelně se v Bruselu všichni sbalí, jedou do Štrasburku, tam jednají a naopak. Jde o neuvěřitelné finanční náklady. Tohle lze pojmenovat,“ řekl. Bojovat proti krizi škrty a omezováním veřejných výdajů a investic prý je také k zamyšlení. „Vedlo to ke snížení hospodářského růstu a růstu nezaměstnanosti. To je problém v celé EU. Čínský premiér tomu třeba vůbec nerozuměl,“ vysvětlil s tím, že EU by se do budoucnosti měla ještě více integrovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

12:24 Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

Ruský koncern Almaz–Antej v úterý 2. června seznámil ruskou i světovou veřejnost s výsledky svého v…