Vstane Sovětský svaz z popela? Zřejmě ano. Putin plánuje euroasijskou unii. Brzy

29.12.2013 22:11 | Zprávy

Je Sovětský svaz již dávnou minulostí? Možná že ne tak docela. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden v úterý řekl, že jsou vyřízené už i poslední podrobnosti k tomu, aby byla v roce 2015 spuštěna ekonomická unie mezi Běloruskem a Kazachstánem, k níž Moskva doufá, že by se mohla připojit dokonce i Ukrajina.

Vstane Sovětský svaz z popela? Zřejmě ano. Putin plánuje euroasijskou unii. Brzy
Foto: RussianMind
Popisek: Staronový ruský prezident Vladimir Putin

Upozornil na to web blacklistednews.com a následně nezávislý český zpravodajský portál AC24.

Po rozhovorech s kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem a běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem Putin slíbil, že tzv. Eurasijská ekonomická unie se pro všechny zúčastněné přemění na nový zdroj růstu. Tato aliance nahradí daleko volnější Eurasijskou celní unii, kterou Rusko zformovalo s těmito dvěma postsovětskými zeměmi ve snaze vybudovat rivala ve volném obchodu vůči bloku 28 národů EU.

Místo Sovětského svazu Euroasijská ekonomická unie? Zřejmě ano

„Zástupci vlád této tzv. trojky (Ruska, Kazachstánu a Běloruska) vypracovali koncept institucionální části dohody o Eurasijské ekonomické unii,“ řekl mimo jiné Putin v televizních poznámkách.

A dodal, že tento dokument určí mezinárodně právní status organizačního rámce, cíle a mechanismy toho, jak by měla tato unie, zahájená k 1. lednu 2015, fungovat.

Podle zmiňovaných zdrojů tak Putin učinil z vytvoření postsovětské ekonomické unie, ke které by se jednoho dne mohly přidat i takové národy jako Turecko a Indie, úhelný kámen svého třetího funkčního období v Kremlu.

Jenže jak víme z posledních týdnů, Rusko vyvinulo nesmírný tlak na Ukrajinu, aby se k této alianci přidala. Pohrozilo jí ekonomickými sankcemi za to, že Kyjev (hlavní město Ukrajiny) byl v uplynulém měsíci na pokraji průlomové obchodní a politické asociační dohody s Bruselem. To, že nakonec došlo k rozhodnutí ukrajinských politiků pakt s EU zavrhnout, zažehlo největší protesty od prodemokratické Oranžové revoluce v roce 2004.

Ty se však již uklidnily, poněvadž shodné body vzájemné dohody nakonec politici našli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Hechtová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …