Brutální masakr v Paříži, útočníci křičeli ,,Allahu Akbar". Novinář: To se muselo stát. Teď se musí přitvrdit

07.01.2015 14:21 | Zprávy

(UVNITŔ VIDEO) Martine Fabrice Plichta je dopisovatelem francouzského listu Le Monde, žije však více v Praze. To, co se stalo dnes ve Francii, kdy byla vyvražděna redakce satirického magazínu Charlie Hebdo, podle něj mohlo však nastat již několikrát v minulosti. Naštěstí se tomu až dodneška dařilo zabraňovat. Tentokrát nikoli. Přitom situace mezi muslimy a Francouzi je napjatá již delší čas. Podle BBC útočníci při masakru křičeli ,,Allahu Akbar".

Brutální masakr v Paříži, útočníci křičeli ,,Allahu Akbar". Novinář: To se muselo stát. Teď se musí přitvrdit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fabrice Martin Plichta, francouzský novinář působící v Praze

Jak uvedly agenturní zprávy, tři muži ozbrojení útočnými puškami a granátometem napadli ve středu v Paříži redakci uvedeného satirického magazínu. Po jejich útoku francouzské úřady potvrdily dvanáct mrtvých. Zraněných je celkem devět, čtyři z nich jsou v kritickém stavu. Zatím jsou útočníci na útěku, i proto byl v Paříži vyhlášen nejvyšší bezpečnostní stupeň. Prezident François Hollande útok odsoudil jako teroristický čin.

VIDEO Z BUDOVY, KDE SE VŠE ODEHRÁVALO

  

Zdroj: YOUTUBE

Uvedl však, že se bezpečnostním složkám v uplynulých týdnech podařilo odhalit hned několik teroristických spiknutí. „Budeme s těmito hrozbami bojovat a útočníky potrestáme,” prohlásil v dnešních vyjádřeních pro média. To, že bylo naplánováno několik podobných činů, připomíná i francouzský novinář Fabrice Martin Plichta.

„Odpověď na to, co se stalo, bude muset být tvrdá, skutečně represivní. Zároveň by měla působit jako prevence. Bohužel to, co se přihodilo, se mohlo stát již několikrát v minulosti, kdy podobné pokusy byly zaznamenány. Naštěstí se tomu dosud vždy podařilo zabránit,“ řekl v reakci na čin francouzský novinář Plichta. Na otázku, zda podle prvního názoru nemohlo tentokrát dojít třeba k chybě místních zpravodajských služeb, poněvadž se atentátníci museli mezi sebou nějak domlouvat, však Plichta odpověděl, že se domnívá, že nikoli.

O selhání zpravodajských služeb jít nemuselo

„Víte, opravdu je zatím známo jen málo faktů, ovšem pokud se potřebují na něčem domluvit dva, tři lidé, nemusí k tomu používat telefon nebo nějakou jinou elektronickou komunikaci – mohou se domluvit osobně někde v autě. Tomu se zcela zabránit nedá,“ řekl ParlamentnímListům.cz francouzský novinář.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …