„Jsou to jejich volby, nikoliv naše volby. To je pro mě východisko veškerého uvažování," řekl český prezident Václav Klaus na brífinku po setkání s Dmitrijem Medveděvem. Konstatoval také, že nerad slyší z ciziny komentáře o některých interních českých problémech.
„Nejprve si řekněme, že pro Českou republiku je návštěva hlavy kterékoliv mocnosti návštěvou vítanou," říká pro ParlamentníListy.cz politolog, profesor a prorektor na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, Oskar Krejčí. Kontakt mezi prezidenty je podle něj vždy krokem k navázání lepšího porozumění. V tomto případě to navíc doprovázel podle Krejčího i kulturní rozměr vzhledem k unikátní výstavě „Rusko pod žezlem Romanovců", kterou ruský prezident Medveděv v Praze slavnostně zahájil. Připomenul i důležitost ekonomických vztahů s Ruskem pro Českou republiku.
SLEDOVALI jsme: Návštěva Medveděva
Když se velcí pohádají, malí z toho mohou těžit. Je ale třeba komunikovat
Jak říká Oskar Krejčí, není bez zajímavosti ani skutečnost, že se návštěva České republiky odehrává ve chvíli, kdy se vztahy dvou velmocí, Ruska a USA, poněkud zkomplikovaly. Důvodem je podle něho pokračující budování protiraketové obrany (PRO) a ruská reakce na to, a také na kritika některých amerických politiků na průběh ruských voleb. „Rozhovory, jednání za těchto okolností jsou dvojnásob cenné," tvrdí pro ParlamentníListy.cz politolog.
Jenom "trouba" si podle profesora Krejčího může myslet, že když se zkomplikují vztahy, je třeba se uraženě otočit a přestat komunikovat. „V žádném případě. Moderní dějiny ukazují, že přerušení komunikace je to nehorší, co se může stát," varuje Krejčí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká