Změny v Lisabonu by měli odhlasovat občané, myslí si kníže

07.12.2011 19:49 | Zprávy

Kdyby se Evropská unie dohodla na změně lisabonské smlouvy o fungování EU, pak by v České republice muselo být referendum. V Bruselu to dnes na okraj jednání s kolegy ze zemí NATO řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Změny v Lisabonu by měli odhlasovat občané, myslí si kníže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

O změně základní smlouvy unie se nyní uvažuje při řešení současné dluhové krize, která Evropou a hlavně eurozónou zmítá. Po změně lisabonské smlouvy, která začala platit teprve předloni, volají například Německo s Francií, které chtějí posílit rozpočtový dohled a prohloubit fiskální disciplínu mezi evropskými státy.

Jde mimo jiné o možnost uvalování automatických sankcí na ty státy, které by porušovaly dohodnutá pravidla, jako je schodek rozpočtu v maximální výši tří procent hrubého domácí produktu.

"Nesmíme zapomenout, že spousta evropských států včetně nás by změnu primárního práva (lisabonské smlouvy) podmínily referendem," řekl český ministr. "Jsme k tomu velice opatrní," podotkl Schwarzenberg.

EU má ještě v živé paměti to, kdy nejprve smlouvu složitě dojednávala po řadu let a kdy pak dokument neméně pracně procházel ratifikací. Kvůli tomu se unie na značnou dobu ponořila do politické krize. Nyní ale pod tlakem ekonomické krize se v EU začalo hovořit o různých dříve "nepřípustných" či jen těžko představitelných věcech, jako je právě opětné otevření základního práva.

EU uvažuje o prosazení změn bez ratifikace v členských zemích

O této složité právní i ekonomické otázce se budou už od čtvrtka v Bruselu bavit šéfové států a vlád EU. Unijní prezident Herman Van Rompuy nastínil i možnost, jak mnohé z požadovaných změn provést bez toho, že by se musely změny ratifikovat v členských zemích. Tuto variantu, o níž ale není zatím příliš podrobností, nechtěl Schwarzenberg zatím komentovat. Chce se s ní nejprve seznámit.

Německo by chtělo, aby se změny vedoucí k posílení rozpočtových pravidel a k jejich vynucování týkaly pokud možno celé EU. Pokud by to ale nebylo průchozí, tak by to mohlo platit jen pro eurozónu.

"Nejdřív musí teď eurozona vědět, co chce. Ale neměli bychom pracovat na tom, aby vznikly dvě Evropy, aby se rozdělily cesty eurozóny a ostatních států. To by bylo velice škodlivé," řekl český ministr v reakci na dotaz, zda by chtěl, aby se případné změny dotýkaly celé EU nebo jen zemí používajících euro jako platidlo.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

8:43 Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

„Včerejšek nefunguje, nefungují ani včerejší kontakty“ – to byla slova ministra zahraničí Lubomíra Z…