Nyní bývalý zákonodárce, pracující pro odbornou komisi KDU-ČSL v oblasti zdravotnictví, kritizuje reformy ministra Leoše Hegera jako mírně přepracovanou verzi původních Julínkových plánů. A podotýká, že stejně důležité jako reformy je i hledání cest, jak omezit plýtvání peněz při realizaci nákupu zdravotnické techniky.
Psali jsme:
Jiří Krampol: Velmi surově o českém zdravotnictví
Rath varuje: Chudí budou moci žebrat, nebo skonat doma pod peřinou
Dvanáct tunelů
„Tunelů do zdravotnictví je minimálně dvanáct. Nákupy očkovacích látek, záležitost s pořizováním přístrojů, kdy se podobně jako na ministerstvu obrany nakupuje přes prostředníky, věci které se týkají elektronických receptů a centrálního úložiště dat v podání Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Dále pak věci zadávání zakázek do fakultních nemocnic firmám s nejasnou majetkovou strukturou, nebo například provázanost zdravotních pojišťoven s nemocnicemi, viz fúze Agelu s Hutnickou a Českou národní zdravotní pojišťovnou, čímž vznikl nikoli formálně, ale fakticky koncern," upozorňuje bývalý rebelující poslanec.
Nejzásadnější problém nakupování zdravotnických přístrojů přes prostředníky, a zároveň mechanismus, který předražování umožňuje, je podle Hovorky podmínka dosažení určitého ročního obratu pro firmy, které by se tendrů chtěly účastnit. „Bývá to nastaveno od několika stovek milionů až po půl miliardy ročně. To jednoznačně diskvalifikuje samotné výrobce zařízení, které svůj produkt musí prodat překupnické firmě. Ta si naúčtuje marži okolo 25 procent, ale někdy to bývá i procent padesát," vypočítává ztráty při nákupu přístrojů Hovorka.
Rozhovory, články, analýzy: ZDRAVOTNÍ REFORMA
Pusťte do tendrů výrobce
Pokud by se prý požadavek minimálního obratu pro výběrová řízení přímo zakázal zákonem, byla by to cesta, jak předraženým nákupům přístrojů do nemocnic zabránit. Tendrů by se pak podle Hovorky účastnili i samotní výrobci s úplně jinými cenami.
Dalším trikem je zadávání zakázek na přístroje v balíčku. „Mnohdy jde o věci, které spolu příliš nesouvisí. Třeba se objedná a vybere nějaký velmi drahý přístroj a k tomu polohovací lůžka. Výsledek je úplně stejný- výrobce, schopný dodat svůj vlastní produkt levněji, je z toho tendru předem vyloučen, protože obě zařízení nevyrábí," říká lidovecký expert přes zdravotnictví.
Co je to upgrade? Kus za kus, starý za nový a bez tendru
Byznysmeni ve zdravotnictví ale vymysleli ještě jiné fígle. Zakázka se přidělí předem určenému zájemci proto, že se oficiálně hovoří nikoliv o nákupu, ale upgradování zařízení. Jenže o žádný upgrade prý ve skutečnosti nejde. „Firma přijede, odveze starý přístroj a doveze nový. Jde o regulérní obcházení litery zákona týkající se výběrového řízení. To vše brání soutěžení reálné ceny u potřebného vybavení. Ukázkovým případem je kauza Krajská zdravotní. Tam dokonce audit v režii ČVUT ukázal reálné ceny soutěžených přístrojů v zahraničí. Stejné problémy ale byly i v Liberecké nemocnici či v Plzni," jmenuje poslanec jednotlivé případy.
Podezřelé tendry v Krajské zdravotní, poskytovateli zdravotnických služeb v Ústeckém kraji, stály podle současného vedení ČSSD na Ústecku i za pokusem o odvolání bývalého krajského lídra strany Petra Bendy z postu předsedy představenstva Krajské zdravotní, plánovaným na zasedání krajského zastupitelstva na tuto středu. Benda ale nakonec rezignoval sám.
K tématu:
Rath: Hegerova zdravotní reforma zcela rezignuje na princip solidarity
Vzorec na léčení. To připravuje Heger. Kolik bude stát rok života?
Heger uspěl se třemi reformními zákony
Rath: Z ministra Hegera se stal doručovatel Julínkových návrhů
Šéf postižených Krása křičel na Hegera. Skončíme jako bezdomovci
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek