Podle právníka Ondřeje Dostála, který se na zdravotnické právo specializuje, je ale jednoznačnou povinností zdravotních pojišťoven zajistit svým pojištěncům dostupnost zdravotní péče.
„Pokud tak neučiní, lze proti nim vyvodit odpovědnost. Tyto spory u nás zatím nejsou běžné, v zahraničí - například v USA - se to ale stává, tam některé spory s pojišťovnami zaznamenány už byly," podotkl k tomu Dostál.
Teoreticky lze podle něj vést i spory proti státu. "Neboť listinné právo dává každému občanu možnost na ochranu zdraví a na dostupnost péče hrazeného z veřejného zdravotního pojištění - tomuto právu odpovídá povinnost státu, takže teoreticky lze vést i právní spor proti státu," zdůraznil Dostál.
SLEDUJEME téma Exodus lékařů
Naopak pro odcházející lékaře podle Dostála žádný právní následek nevyplývá. „Oni se nezavazují celý život poskytovat péči občanům bezplatně jen proto, že tady studovali," dodal právník.
Podle lékařských odborů dalo výpověď celkem 3 837 lékařů. Někteří lékaři ale už výpovědi stahují, například v Praze. Ředitelé nemocnic také mluví o tom, že všechny doktory v březnu znovu nezaměstnají.
Čtěte také:
- Lékaři stahují výpovědi. Nemocnice ale některé z nich už nechtějí
- Téměř čtyři tisíce lékařů děkují. Odchod chystají jen někteří
- Nadávejte komunistům, ne Klausovi, zastává se primář
- Cizinci zastoupí české lékaře? Nesmysl, míní zainteresovaní
- Hegerovi nálehavě: Stav nebezpečí nevyhlašovat, snažte se jinak
- Odcházíme. Plníme tak Klausovo přání, vzkazuje Hradu šéf komory
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb