Advokátu Faganovi dochází trpělivost. Vary dostaly ultimátum

20.10.2011 22:16 | Zprávy

Bývalý americký právník Edward Fagan v rozhovoru pro Českou televizi (ČT) řekl, že se nevzdá, dokud od města Karlovy Vary nevysoudí zhruba deset miliard korun za dluhopisy vydané v roce 1924. Zástupcům města, České národní banky (ČNB) a ministru financí prý dal čas na jednání do 31. října. Poté už bude bojovat u soudu.

Advokátu Faganovi dochází trpělivost. Vary dostaly ultimátum

Fagan prý není jediným držitelem dluhopisů. "V naší skupině jsou lidé pěti národností," řekl v ČT a zmínil Čechy a Američany. Je prý také v rozpacích z toho, že se celá kauza dostala na veřejnost. "Já jsem nezahájil tento mediální cirkus. Udělal to starosta, guvernér (ČNB), ministr financí," řekl. K více než osmdesát let starým dluhopisům se prý dostal náhodou.

Podle bývalého amerického právníka mají zástupci města, ČNB a ministerstva čas se s ním sejít do konce října. Dosud toho ale nevyužili. "Kdyby neměli dluh, pozvali by mě na kávu a řekli: pane Fagan, hluboce jste se mýlil, nemáme žádný dluh," řekl s tím, že u soudu bude o vyplacení peněz bojovat "dokud ho nezabijí".

Hodnota dluhopisů se tisíckrát zvýšila

Dluhopisy měly být údajně splatné po 30 letech, v roce 1954 prý ovšem splaceny nebyly. Fagan městu oznámil, že podle něho splatnost dluhopisů i nadále trvá a jejich hodnota včetně veškerého příslušenství za 87 let trvání dosáhla asi 506 milionů dolarů. Tedy téměř tisíckrát více, než byla původní nominální hodnota.

Rudolf Píša z Muzea cenných papírů už dříve ČTK sdělil, že Karlovy Vary vydaly celkem 1000 cenných papírů s nominální hodnotou 500 a 1000 dolarů. Dluhopisů mělo být emitováno za celkem 1,5 milionu zlatých dolarů, uvedl Píša.

S dluhopisy se po vytištění obchodovalo na newyorské burze. V roce 1938 ale byly Karlovy Vary připojeny k Německé říši a splácení se během války zastavilo. V roce 1946 stát převzal záruku za splácení dluhopisů a byla snížena úroková sazba na čtyři procenta s prodloužením splatnosti do 1. ledna 1966. "Mezi ministerstvem financí ČSSR a zahraničními majiteli dluhopisů bylo 25. května 1984 podepsáno memorandum o zaplacení neuhrazených dluhopisů, kdy stát uzavíral tuto záležitost," dodal Píša.

Fagan se zasadil i za odškodnění vězňů z koncentračních táborů

Fagan si v 90. letech udělal jméno mediální kampaní kolem odškodnění židovských vězňů koncentračních táborů za otrocké práce během nacismu v Německu a Rakousku. Poté se verbálně angažoval v pomoci rakouským odpůrcům jihočeské Jaderné elektrárny Temelín, z akce pak ale vycouval.

Fagan chtěl také zastupovat u soudu pozůstalé obětí katastrofálního požáru lanovky v rakouském Kaprunu v roce 2000, Rakousko mu ale advokátní praxi u svých soudů zakázalo, a proto Fagan v této věci podal žaloby v USA. Nabídl také zajistit odškodnění obětem cunami v jižní Asii. V roce 2006 oznámil, že hodlá žalovat Polsko za to, že údajně nesplatilo dluhopisy vydané před druhou světovou válkou. Žalobu za držitele těchto cenných papírů chtěl právník proti polské vládě podat u newyorského soudu.

Čtěte více:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: aš, čtk

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

22:28 Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

Karlovarští celníci zajistili od začátku září na tržnicích ve svém regionu zboží podezřelé z porušen…