Tři politické strany a další stěžovatelé na regulérnost loňských voleb v Praze jdou k Ústavnímu soudu s tím, že pokud uspějí, vrátí se přechodně primátorský řetěz na krk Pavlu Bémovi z ODS. Spolu s exprimátorem by se pak rovněž měli navrátit do funkcí i všichni další členové rady města.
Serveru ParlamentníListy.cz to řekl právník Pavel Uhl, který třicetistránkovou stížnost na volby do zastupitelstva hlavního města pro Stranu zelených, Věci veřejné a Evropské demokraty napsal.
„Věcně vzato by zrušením voleb nastala situace, jako kdyby nové zastupitelstvo nebylo zvoleno. Zákon v takovém případě zachovává mandát primátorovi a radě do nových voleb. Stalo by se totéž, co by nastalo, pokud by Městský soud návrhu vyhověl hned na podzim," řekl Uhl.
Ústavní stížnost ke stažení ZDE
Opírá se přitom o zákon o obcích, který ukládá, že „rada obce vykonává své pravomoci podle tohoto zákona i po ukončení funkčního období zastupitelstva obce až do zvolení nové rady obce." A totéž další paragraf říká i o starostovi. Roli celého zastupitelstva by ovšem nikdo nenahradil.
Podle Uhla je takový výkon mandátu plně předvídatelný a je dán zákonem. Legitimitu taková dočasná vláda města pak čerpá z předchozích voleb a zákonem předvídané situace.
Celá radnice by dočasně spadla do klína bývalým zastupitelům ODS, jež do loňských voleb město řídili. Ti byli trnem v oku paradoxně právě Straně zelených, Věcem veřejným, Evropským demokratům a dalším, kteří si na volby stěžují.
Lepší Bém na radnici než porušená ústava
„Z hlediska práva je to úplně vedlejší věc. Že by se na pár týdnů vrátil Bém, by bylo daleko menší zlo, než kdyby se porušila ústava," řekl serveru ParlamentníListy.cz předseda zelených Ondřej Liška.
Co si o případném comebacku myslí exprimátor Bém, se redakci zjistit nepodařilo.
Uhl předpokládá, že pokud soudci najdou rozpor s ústavou, vrátí stížnost Městskému soudu v Praze, který na podzim námitky zelených a spol. zamítl. Ten by pak měl napodruhé z nakázání strážce ústavy stěžovatelům vyhovět. „Pokud se zruší volby, myslím si, že to bude takhle," dodal právník.
Existují ovšem i další možnosti vlády nad městem, které se odvíjejí od toho, jak soudy rozhodnou. ParlamentníListy.cz tudíž informovaly také o scénáři, podle něhož by město ze dne přišlo o všechny volené zastupitele a metropoli by až do předčasných voleb řídili jen úředníci.
Zrušení voleb přinese zmatky
Zmatek by v každém případě nastal při posuzování rozhodnutí stávajícího vedení města. Ústav státu a Práva akademie věd pro ParlamentníListy.cz uvedl, že řada z nich by přestala platit. S takovým výkladem ovšem nesouhlasí autor stížnosti. Podle Uhla by právním úkonům učiněným v mezidobí „svědčila tzv. presumpce zákonnosti a ochrana dobré víry druhých osob".
O tom, že by po zrušení voleb nastal zmatek, ví i primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a novinářům na pondělním setkání řekl: "Je to věc, která v našem soudnictví dosud nebyla řešena. Není ani jasné, jak by magistrát fungoval do nových voleb."
Svoboda už dříve serveru ParlamentníListy.cz řekl, že ve zrušení platnosti voleb nevěří. Zejména poté, co zeleným stížnost v létě neuznal Nejvyšší správní soud a na podzim Městský soud v Praze.
Podle informací redakce se ovšem šance stěžovatelů zvyšují. Že se budou volby letos opakovat, není zdaleka tak nepravděpodobné, jak se na podzim zdálo. Oba expertní posudky politologů, o které si Ústavní soud zažádal, potvrdily, že rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, které Uhl napadá, stěžovatele poškodilo.
Ústavní soud by měl podle informací redakce rozhodnout do konce února.
Související:
Čtěte také:
-
Soud už ví, proč zrušit volby. Šuškají si to pražští politici
-
Zmatky kolem voleb: Praha může přijít o své zastupitele i jejich rozhodnutí
-
Zrušit volby? Snad nezvítězí lež a nenávist, varuje soudce Šťastný
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Černý