„Zaznamenali jsme zvýšený počet uživatelů drog zejména v Liberci. Mezi rokem 2011 a 2012 o zhruba o sto procent. A v prvním letošním čtvrtletí meziročně o dalších sto procent,“ vysvětlil Pavel Pech, vedoucí terénních drogových programů Mostu k Naději pro Liberecký kraj. Jednou z příčin tohoto negativního jevu je vysoká nezaměstnanost a sociální vyloučenost.
Roste počet vyměněných stříkaček. Drogy se dostávají i na základky
Nejvýrazněji se nárůst projevuje na počtu vyměněných injekčních stříkaček. „V prvních třech měsících jsme jich vyměnili v Liberci přes pět tisíc, ve stejném období loni zhruba polovinu,“ uvedl nejnovější údaje Pavel Pech. Z toho vyvozuje, že počet narkomanů narůstá. „Drogy se dostávají nejen na střední, ale dokonce i na základní školy. Běžná je zkušenost s marihuanou v šesté, sedmé třídě,“ upozornil.
Hlavní drogou, se kterou se však setkávají, je pervitin aplikovaný nitrožilně. „Nejmladší uživatelé s ním začínají už ve 14 letech, v osmé, deváté třídě základní školy. Je to stále běžnější jev,“ konstatoval. „Souvisí to určitě s vysokou nezaměstnaností a sociální vyloučeností, která se v našem kraji objevuje hlavně na Frýdlantsku, ale také ve velkých městech,“ zmínil Pech.
Což v Libereckém kraji konkrétně znamená v Liberci a Jablonci. Je to ale způsobené i tím, že v této oblasti terénní pracovníci působí už delší dobu. „Získat si důvěru klientů totiž vyžaduje určitý čas, asi čtyři roky,“ objasnil. V Libereckém kraji je však nejvyšší nezaměstnanost na Českolipsku. „Tady je však ta komunita dost uzavřená a ještě jsme do ní úplně nepronikli,“ ozřejmil. Je to i tím, že na Českolipsku působí terénní pracovníci teprve rok.
Mladí narkomané jsou nezaměstnatelní
„Nezaměstnanost a drogy jsou dvě záležitosti jdoucí vedle sebe,“ vysvětlil Pech. Mladí lidé, kteří s drogami začínají hodně brzo, jsou podle jeho zkušeností prakticky nezaměstnatelní. „Nejdříve u nich odpadají koníčky, pak škola. Rodina nad nimi zlomí hůl, ocitnou se sami. Nejsou schopní začlenit se do běžného života. Jediní, kdo se s nimi baví, jsou teréňáci, případně když se je tam podaří odkázat, pracovníci K Center. Ti se je snaží motivovat k normálnějšímu způsobu života,“ upřesnil.
Narkomani žijí často v neutěšených podmínkách. „Obývají opuštěné objekty, kde si udělají příbytek kolikrát v úplně šíleném prostředí, někteří přežívají i ve stanech. Dá se říci, že jsou to lidé bez přístřeší,“ popsal.
Objevují se nekvalitní drogy
S nezaměstnaností ale souvisí i výroba nekvalitního pervitinu a jiných drog. „Výrobci se k tomu uchylují často proto, že si tím řeší neuspokojivou sociální situaci. Šidí kvalitu, dávají tam různé příměsi, snaží se vydělat co nejvíc,“ sdělil Jiří Štich, terénní pracovník Mostu k Naději.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban