Členské státy EU argumentovaly tím, že v době, kdy musejí kvůli tíživým dopadům ekonomické krize přistupovat k nepopulárním rozpočtovým škrtům včetně omezení platů státních zaměstnanců, není navrhované navýšení vhodné.
Je to skandál a příklad arogance
ParlamentníListy.cz se dotazovaly českých europoslanců, zda s takovým navýšení souhlasí v době, kdy díky ekonomické krizi platy státních zaměstnanců a občanů členských států unie mnohdy klesají. Našim poslancům Evropského parlamentu se nárůst platů eurobyrokratů v době, kdy si všichni ostatní utahují opasky, vůbec nelíbí.
„Je to naprosto skandální. Ukazuje to, jak je Evropská unie odtržena od života obyčejných občanů jednotlivých národních států unie. Je nepřípustné, aby unijní byrokraté byli chráněni před dopady krize, když všichni ostatní pociťují její dopad na vlastní kůži. Je to důkazem arogance a necitlivosti evropských institucí a toho, jak jim jde o občany," řekl ParlamentníListům.cz europoslanec ODS Hynek Fajmon.
Zbraň do rukou euroskeptiků
Europoslanec ČSSD Libor Rouček nepovažuje zvyšování platů úředníků za doboru věc. Podle něho to navíc může poškodit Brusel v očích občanů a dát zbraň do rukou euroskeptiků. „V době, kdy se uskromňují všichni, měli by se uskromnit i úředníci EU. Až bude hospodářský růst a platy se budou zvyšovat, můžou se zvýšit i jim," řekl redakci Rouček.
Podle něho je však problém, že euroúředníci na základě stávajícíh předpisů a kolektivních smluv nárok na plat obhajovaný Evropskou komisí a posvěcený Evropským soudním dvorem v Lucemburku mají. Podle něho je nutné změnit tyto předpisy.
Byrokraté produkují stejně nesmysly
S tím souhlasím i europoslanec KSČM Jaromír Kohlíček. Podle něho jsou euroúředníci navíc víceméně neproduktivní síly, respektive jsou produktivní pouze v tom, že zyvšují byrokratickou zátěž a připravují nesmyslné předpisy. „Nesouhlasím se zvýšením platů, ale podle mě soud rozhodl v souladu s právem a úředníci na navýšení za stávajích podmínek mají nárok. Je potřeba změnit předpisy a kolektivní smlouvy," řekl serveru ParlamentníListy.cz Kohlíček.
„V navyšování platů euroúředníků bychom se měli držet rozhodně zpátky," míní europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina.
Zlatá koryta eurobyrokratů
Jak spočítal Blesk, úředníci Evropské unie mají měsíční plat v rozmezí od 60 tisíc do 370 tisíc korun. Nejnižší plat 60 tisíc mají například uklízeči. Nejvyšší plat 370 tisíc měsíčně má například úředník ve funkci vrchního ředitele. Pracovní doba úředníků EU je 37,5 hodiny týdně a maximálně 42 hodin. Daně platí ve výši 4,67 procenta, a to až po odečtení nezdanitelných 70 tisíc.
Mezi další výhody patří přídavky na domácnost čtyři tisíce korun, na dítě devět tisíc a na kulturu 15 tisíc. Evropští úředníci chtěli dokonce kvůli tomu, že by se jim plat navýšil "jen" na 1,85 procenta, stávkovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík