Církev chudých! hlásá nový papež. Procházková mu ukáže církevní restituce

31.03.2013 13:05 | Zprávy

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Sloužit by tedy měly i k rozjímání. A protože před několika týdny dostala jedna z nejrozšířenějších církví na světě - katolická - novou hlavu v podobě papeže Františka, který překvapivě poukazuje na to, že církev a její představitelé mají být skromní, nabízí se otázka, zda o tom mají přemýšlet i duchovní a politici u nás. ParlamentníListy.cz se zeptaly na názor dvou žen: politoložky Vladimíry Dvořákové a spisovatelky, bojovnice proti restitucím, Lenky Procházkové.

Církev chudých! hlásá nový papež. Procházková mu ukáže církevní restituce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatelka Lenka Procházková, jedna z iniciátorek petice proti zákonu o církevních restitucích

Nový papež, šestasedmdesátiletý muž pocházející z Latinské Ameriky, přijal před několika týdny po svém zvolení jako první z papežů jméno František. Oproti svým předchůdcům se však, jak se zdá, liší i některými dalšími činy či prohlášeními a názory. Vyslovuje se pro solidaritu s chudými a pro sociální spravedlnost, odmítl bydlet v přepychové arcibiskupské rezidenci a dal přednost jednoduchému, menšímu bytu na okraji Buenos Aires.

Za to si však nečekaně i z řad církve (napříkl. ruských pravoslavných) vysloužil kritiku. A to i přesto, že původní křesťané byli skutečně velmi skromní a také tak žili. V souvislosti s Velikonocemi, které jsou svátkem křesťanským, se tak nabízí otázka o tom, do jaké míry je správné vracet se ke kořenům a historii tohoto náboženství.

„Ta vyjádření nového papeže nastolují jeho styl. Jeho reakce mají zřejmě ale i za cíl probudit opět silnější zájem o víru. Hodně věřících totiž odpadá, katolické církvi vyčítají mnohdy i její majetky. I Latinská Amerika, odkud papež František pochází, se potýká s úbytkem katolíků. Neznamená to sice, že by se tam ve větší míře stávali lidé ateisty, nicméně podstatně větší vliv tam začínají mít spíše evangelíci,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz možné motivy jednání papeže politoložka Vladimíra Dvořáková.

Proč v Česku přibývá ateistů? O čem to svědčí?

Upozornila na to, že vzhledem k tomu, že církev není přímo oblastí její odbornosti, nebylo by vhodné nijak dál rozebírat to, jaký užitek může nový papež se svými názory a nastolenou skromností lidem přinést. Zda si slova Františka vezmou k srdci čeští církevní hodnostáři či politická reprezentace, by bylo tedy také pouze na úrovni spekulací.

„Myslím, že snad při velikonočním rozjímání by přece jen nad něčím naši politici mohli popřemýšlet. A to o tom, proč u nás i po roce 1989 přibývá lidí hlásících se k ateismu. Předpoklady totiž byly právě opačné, že věřících, kteří již nebudou pronásledováni, bude přibývat. Může to být signál toho, že lidé již propadají deziluzi, nedůvěře v cokoli?“ zakončila své vyjádření otázkou, kterou by si mohli politici během svátků položit, profesorka politologie na pražské VŠE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

22:03 Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

Nalaďte se na adventní čas předvánočním programem pro celou rodinu. Muzeum zemědělské techniky v Čás…