Důchodci už nebudou mít slevu na jízdné

05.12.2011 11:33 | Zprávy

Příští rok budou důchodci muset vyjít s mnohem méně penězi kvůli vládním úsporám. Jedná se například o zvýšení spodní sazby DPH, 100 korun za pobyt v nemocnici nebo zrušení slev na jízdné. Informují o tom pondělní Lidové noviny.

Důchodci už nebudou mít slevu na jízdné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé u bufetových stolů

Senioři nad 60 let měli dosud garantovanou padesátiprocentní slevu na jízdném. To ale skončí. „Uvažovali jsme, že by se slevy na jízdné úplně zrušily, ale nakonec došlo k dohodě, že to bude jen u důchodců," řekl LN mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Výrazně by mělo podražit cestování vlakem. Přitom omezení slev pro důchodce státu přinese jen zhruba pět milionů korun.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský tvrdí, že bude potřeba předělat ceník. Nejspíš ale nezruší důchodcovské zvýhodnění hned od začátku roku. „Jsme schopni vydat interní opatření, že měsíc bude jízdné ještě podle stávajících pravidel a změna bude k 1. únoru," dodal Šťáhlavský.

Stát by měl snížit dotace, ze kterých se platí slevy pro seniory

Zdražení se dotkne kolem dvaceti dálkových spojů. Většinu dopravních spojů zajišťují kraje. Hejtmani ale zrušení slev zatím neplánují.

Omezení kompenzace slev dolehne i na soukromé dopravce. Ti proti tomu teď protestují. Stát už nenařizuje plošně slevy, ale díky dotacím do dopravy na ně bude krajům dál přispívat.

„Stát a kraje musí o příslušnou částku ponížit také dotace, které platí Českým drahám na rychlíky a osobní vlaky a jejichž součástí je i proplácení slev pro seniory," vysvětluje mluvčí společnosti Student Agency Aleš Ondrůj.

Senioři se nejvíce obávají zdražení platby za den pobytu v nemocnici

Šéf Rady seniorů Zdeněk Pernes tvrdí, že stát bere penzistům všechny benefity. Příští rok budou senioři platit více kvůli spoluúčasti ve zdravotnictví, zvýšení DPH a zdražení vody a energie.

„Je ostudné, když se šetří na důchodcích, kteří se nemohou bránit. Zajistili materiální prostředky, se kterými nyní stát disponuje, a ­stát se k nim teď otáčí zády," řekl LN Pernes. Podle něj je prý největší ranou hlavně zvýšená platba za den pobytu v nemocnici na sto korun.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…