Co spojuje a rozděluje dva nejslavnější Václavy české porevoluční politiky? Na bývalého prezidenta Václava Havla a jeho nástupce Václava Klause jsme se ptali přímo na Hradě.
O dvou výrazných politicích nejen devadesátých let se serverem ParlamentníListy.cz hovořili bývalý Klausův poradce a politolog Bohumil Doležal, nynější poradce prezidenta Jiří Payne a politický analytik Jan Kubáček.
„Havla znám ještě z doby před rokem osmdesát devět. A je tady patrné, že oproti Klausovi vychází z disidentských zkušeností," vzpomíná Payne.
„Byl propagátorem toho, že můžeme filosofovat i bez potřebného zázemí. A i když to bylo ve své době určitě na místě, tak Václav Klaus na druhou stranu neztrácí čas na takových setkáních. Čas věnuje práci," myslí si prezidentův poradce.
Amatér a profesionál
Ještě konkrétněji rozdíl mezi dvěma hlavami státu popsal Doležal. „Klaus je profesionál v dobrém i špatném slova smyslu. Kdežto Havel je amatér se silnou vůlí, který vnášel do zahraniční politiky nadhled," myslí si Doležal.
A v čem je vidět Klausův přístup profesionála? „Václav Klaus má oproti svému předchůdci vysokoškolský trénink. Je systematický odborník, nejedná pocitově a k prosazování svých cílů používá standardní metody," říká Klausův stávající poradce.
Podle Doležala se Klausův profesionální přístup projevuje hlavně v organizovanosti: „Je to manager, který ví, co chce. A ví, co má říkat, co lidé chtějí slyšet a co lidé slyšet nechtějí. A na to si dává pozor. "
Slovy politologa Kubáčka: „Václav Klaus je ekonomičtější a konzervativní. Václav Havel zase do politiky vnášel sociální aspekt a zahraniční rozměr."
Spojuje je solitérství
Přesto ale mají podle analytika mnohé společné. „Spojuje je solitérství. Oba byli nositeli změny stylu politiky a oba s ní často vystupovali sami. Oba nastolovali nová témata a oba byli zakladatelé, i když každý něčeho jiného. Oba také získali renomé v zahraniční politice," shrnul Kubáček.
Co oba prezidenty spojuje je patrně také skutečnost, že se po svém odchodu do politiky nevrátí. „Havel ztratil s politikou kontakt, jeho Strana zelených, kterou před volbami pravidelně podporuje, skončila ve volbách do sněmovny jako sedláci u Chlumce. Klaus už se do ní také nevrátí, až mu skončí mandát prezidenta. Rozhodně ne tak, jako v ní byl v devadesátých letech," tvrdí Doležal.
A zapravdu mu dal i Kubáček. „Prezidentství je řekněme nejvyšší meta, kterou může politik dosáhnout. Tím, že by se do ní někdo z nich vrátil třeba zakládáním nějaké politické strany, to by mohlo vrhnout špatné světlo na předchozí politické zásluhy," míní politolog.
Václav Klaus k eventuálním comebacku pravidelně dodává, že v případě přímé volby hlavy státu v roce 2013 znovu kandidovat nebude. Václav Havel zase s úsměvem vyvrací otázky novinářů, kdy „už si pořídí stranickou legitimaci svých oblíbených zelených".
Související
Kam chodili na pivo? Klaus nikam, Havel všude
Klaus ani Havel na Paumerův pohřeb nedorazí
Klaus jako Havel: Rozdává polibky smrti
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: blk