Filip zažil šok. Vnitro má rudou partaj nadále špiclovat

20.11.2011 8:56 | Zprávy

Ministerstvo vnitra nezískalo ani s pomocí expertů a zpravodajců dostatek závažných materiálů k tomu, aby připravilo návrh na pozastavení činnosti Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM). Přesto se ale stranou chce dál zabývat a chce ji sledovat. Vyplývá to z materiálů, které by měla ve středu projednat vláda. Kabinet ministrovi vnitra v červenci uložil, aby návrh na pozastavení činnosti komunistů do konce října vypracoval.

Filip zažil šok. Vnitro má rudou partaj nadále špiclovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Vnitro oslovilo v celé záležitosti čtyři experty na extremismus a nechalo si od nich udělat analýzy. Ani jeden posudek pozastavení činnosti však nedoporučuje.

Čtyři právníci - Michal Mazel, Pavel Uhl, Ivo Svoboda a Miroslav Mareš - se shodli na tom, že není možné činnost politické strany omezovat, pokud neohrožuje demokratický systém a práva a svobody občanů v budoucnu. Podle zprávy pro vládu tak nestačí předpoklad, že by nynější komunistická strana mohla opakovat zločiny své předchůdkyně, kdyby k tomu měla někdy příležitost. Ministerstvo se obrátilo i na Bezpečnostní informační službu, zda nemá poznatky o protiústavní činnosti komunistů. A ta odpověděla, že nemá.

"Rozhodnutí považují za očekávané, protože KSČM pracuje v ústavních mezích a v souladu se zákony," reagoval pro ParlamentníListy.cz na výsledek předseda strany Vojtěch Filip.

SLEDUJEME téma: Zákaz KSČM

Podle senátora Jaromíra Štětiny, však úředníci ministerstva vnitra ignorují zadání vlády ohledně návrhu na pozastavení činnosti KSČM. Jako důkaz  uvádí to, že místo splnění úkolu zadali další čtyři analýzy, podle kterých by Česko případný soudní spor s komunistickou stranou prohrálo. Senátor sám přitom opakovaně již řadu let za zákaz KSČM u nás bojuje.

Ministerstvo vnitra si však stojí za svým. „Návrh na základě toho návrhu pana Štětiny jsme nevypracovali proto, že když jsme ho zhodnotili a když ho jakoby zhodnotili i ti čtyři nezávislí odborníci, tak takovýto návrh by neměl sebemenší naději na úspěch. A vláda je tady nějakým vrcholem moci výkonné. Nese také odpovědnost za vlastní kroky a těžko po ní můžeme chtít, aby dávala nějaké návrhy, které rozhodně nejsou bezvýznamné," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas v tomto týdnu Karel Bačkovský, zodpovědný úředník ministerstva vnitra.

Snaha byla, ale relevantní materiály jako důvod zákazu se nenašly

Vnitro ve své zprávě uvádí, že chce komunisty každopádně dál sledovat. Navrhuje také několik úkolů, které by měly jednotlivé resorty a instituce provést. Přesto uvádí, že zakázat KSČM nelze.

Čtěte také:

"Ministerstvo ani za pomoci externích subjektů a zpravodajských složek nezískalo dostatek relevantních materiálů, které by jakýmkoli způsobem odůvodňovaly právní postup vlády vůči KSČM, a které by tedy vůbec umožňovaly vypracovat návrh na pozastavení činnosti KSČM," píše se ve zprávě, která byla zveřejněna v pátek.

Vnitro vládě přitom už dřív předložilo svou analýzu, která pozastavení činnosti KSČM nedoporučovala. Podle jeho expertů komunisté nenaplňovali žádný z bodů, které Nejvyšší správní soud v minulosti vyjmenoval jako možné důvody pro zrušení politické strany. Právníci nenašli důkazy, že by KSČM aktivně spolupracovala se sdruženími, která prosazují komunistickou ideologii agresivněji. Demokracii prý neohrožuje. Kabinet ministrovi Janu Kubicemu (nestraník) přípravu návrhu na pozastavení činnosti v létě uložil.

Levicový extremismus je nutno sledovat, konstatuje vnitro. Filip je znepokojen

Podle zprávy vnitra je ale skutečně dále nutné levicový extremismus sledovat. Navrhne proto vládě seznam několika kroků. Bude tedy usilovat o to, aby mohlo prověřovat činnost občanských sdružení, s nimiž KSČM spolupracuje. Zaměřit by se mělo zvlášť na Komunistický svaz mládeže, Svaz mladých komunistů Československa či Klub českého pohraničí.

Čtěte také:

Mezi opatření by mělo patřit také vzdělávání policistů a soudců o krajně levicových projevech a symbolice, a to kvůli postihování. Vzniknout by mohla pracovní skupina, v níž by byli právníci, bezpečnostní experti i akademici. Měli by zhodnotit možnosti postihů levicového extremismu a případně navrhnout změny. Vzdělávat by se měli i učitelé, aby žákům komunistickou éru představovali objektivně. Ve školách by se také měly na toto téma konat diskuse.

To však šéfa komunistů do jisté míry znepokojuje. "Sdělení, že nás budou sledovat, mne šokuje. Například v USA vedlo špiclování opoziční strany v aféře Watergate k pádu prezidenta, tady je to považováno za normální. Je to porážka demokracie," uvedl Filip pro ParlamentníListy.cz.

Zákaz je velmi citlivá záležitost

Snahy o pozastavení činnosti KSČM jsou v politických kruzích považovány za velmi citlivou záležitost. Rozhodně nejde o snahu v tomto duchu první či jedinou. Snahy o zrušení či zákaz této strany se totiž během dvaadvaceti porevolučních let objevily již mnohokrát. Ani jednou však nebyly úspěšné. Senátor Jaromír Štětina, který řadu let bojuje za posouzení ústavnosti komunistické strany Nejvyšším správním soudem, považuje přesto současný postup ministerských úředníků za skandální.

Čtěte také:

„Subalterní úředníci ministerstva vnitra podvedli ministra vnitra, podvedli vládu tím, že místo toho, aby vypracovali požadovaný návrh, nechali vypracovat vybranými „experty" posudky, které vyzněly, že to není možné udělat. To znamená, že ministerstvo vnitra nesplnilo úkol, který mu zadala vláda," zlobí se Štětina.

Podnětem k tomuto letošnímu kroku byla únorová schůze Poslanecké sněmovny, kde některé poslance rozčílila Marta Semelová (KSČM) svou obhajobou příslušníků Pohraniční stráže. Po jejím vystoupení Stanislav Polčák (TOP 09) tehdejšího ministra vnitra Radka Johna vyzval, aby připravil návrh na pozastavení činnosti KSČM, který by vláda soudu poslala.

Komunisté se ale podobných výhrad už tehdy nebáli. "Budeme pracovat pořád stejně. My zákon neporušujeme, ani ústavu, takže my se nebudeme vůbec omezovat," uvedl pro ParlamentníListy.cz již letos na jaře ke snahám o zrušení strany její šéf Vojtěch Filip.

Tabu se snažil prolomit na jaře Jiří Paroubek

Komunistická strana Čech a Moravy je v poliitickém dění po roce 1989 i přesto, že snahy o omezení její činnosti nikdy neuspěly, stranou s jistým cejchem. Alespoň navenek. Prolomit se toto tabu snažil letos v březnu Jiří Paroubek. Vyzval sociální demokraty, aby si připustili, že bude nutné s komunisty počítat. A také, bude-li to nutné, spolupracovat s nimi. To, zda má stejný názor a postoj ve straně LEV-21, do které se od sociálních demokratů přemístil, se zjistit nepodařilo.

Komunisté však na jeho myšlenku reagovali už tehdy věcně. Konstatovali, že v řadě evropských zemí je normální, že jsou komunisté ve vládě a nikdo se spolupráce s nimi nebojí. Jen v Česku je to jiné.

Čtěte také:

"My se nebráníme žádné spolupráci, pokud je v zájmu občanů této země. Nám nějaká usnesení nebrání v tom, abychom spolupracovali, pokud je to k dobru celé věci s jakoukoli stranou. Nerušíme kvůli spolupráci s tím či oním politickým uskupením stranické buňky jako se děje v jiných stranách," reagoval pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip. Narážel tím na takzvané Bohumínské usnesení a také na rušení buněk ODS, jež na místní úrovni spolupracovaly s KSČM.

Podle Filipa je Česká republika v negativním postoji ke komunistům opravdu vyjímečná.

Čtěte také:

"Jsme řádně zvolená parlamentní strana, přesto stále bojujeme s nějakými ataky. Přitom se významným podílem na vládě země komunisté podílejí dlouhá léta například ve Francii, kde jsou respektováni. Významný podíl mají komunisté i ve švédské vládě. Vládnoucí stranou jsou i v další zemi Evropské unie - na Kypru," připomněl předseda českých a moravských komunistů.

Objevily se už i výzvy zakázat ODS. Zdá se však, že jde o pouhou recesi

KSČM čelila podobným snahám už poněkolikáté. Zdá se však, že i jiné strany se mohou ocitnout v nelibosti a čelit něčemu podobnému. V posledních dnech například koloval internetem email, který měl být aktivitou Pražského studentského stávkového výboru vyzývajícího ke stávce (měla se konat v pátek, nekonala se a ani studenti o ní nevěděli, pozn. redakce). V závěru výzvy „studenti" či spíše anonymní autor upozorňovali na to, že zvažují možnost právních kroků vedoucích k zákazu činnosti ODS jakožto subjektu, který opakovaně obchází ustanovení Ústavy ČR a svým jednáním ohrožuje obyvatelstvo České republiky.

Čtěte také:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…