Centra specializované péče v nemocnicích dostanou podle ministra 103 procent srovnávacího roku 2010, na jednoho průměrného pacienta by prostředky měly zůstat maximálně na 100 procentech, znamená to, že péče v centrech bude dostupná většímu počtu pacientů.
"Nemocnice by měly dostat příští rok navíc dvě až čtyři miliardy, což by jim mělo nárůst platů pokrýt," uvedl dnes ministr s tím, že nemocnice si na část tohoto navýšení také budou muset ušetřit. Nárůst výběru je odhadován celkem na pět miliard, více peněz dostanou také centra specializované péče.
Ani pacienti by ale neměli takzvaně dostat méně, než letos. Ministerstvo je totiž prý ochotno ještě s plátci i poskytovateli o některých parametrických detailech úhrad jednat, aby potřeby pacientů byly splněny.
Jenže dnes ráno Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic upozornil na to, že malá zdravotnická zařízení budou muset odmítat některé neakutní případy.
Více zde:
„Naše nemocnice dělají 70 až 80 procent podílu akutní péče. Jakmile se nám úhrady sníží na 95 procent, musíme pět procent pacientů odmítnout. A pokud vyčerpáme finance od pojišťoven, budeme je posílat do těch nemocnic, které ještě rezervy mají - do fakultních, do velkých nemocnic," vysvětlil Fiala v rozhovoru pro Český rozhlas.
Nedostatek peněz na platy bude v menších nemocnicích
Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich pak upozornil, že menší nemocnice nebudou mít peníze hlavně na zvyšování platů. Tříprocentní nárůst peněz nemocnicím tak podle Asociace českých a moravských nemocnic nestačí. Co dostanou navíc, vezmou jim prý inflace a nárůst DPH.
„Nominálně dostaneme zhruba stejně peněz jako v letošním roce, ale inflace příštího roku, která se očekává zhruba 1,8 procenta a zvýšení DPH, to budou další dvě tři procenta, která devalvují úhradu, takže my opravdu v reálných úhradách dostaneme o dvě až tři procenta méně než v letošním roce," vysvětlil Sohlich.
S tím ale Heger nesouhlasí. „Nemocnice dostanou velmi pravděpodobně 103 procent, nikoliv minus dvě procenta. Pojišťovny mají ještě nějaké rezervy a systém má nějaké rezervy a nemocnice dostanou přidáno," uvedl k tomu ministr Heger včera. Navíc podle něj nadále platí stop stav, co se týče investic do nových přístrojů, staveb i masivnějšího rozvoje medicíny. A to proto, aby bylo na platy.
Nemocnice dostanou peníze v systému plateb za diagnózu DRG za tři čtvrtiny poskytované péče. Postupně se sjednotí úhrada v tomto systému pro všechny nemocnice. Zařízení, o které zájem bude menší, se mohou podle Hegera pak přeorientovat například na dlouhodobou péči.
Laboratořím či rentgenologii se platby sníží
Ambulantní péče bude přísně zastropována na úrovni výdajů roku 2010, laboratořím či rentgenologii se platby sníží. Ambulance v terénu budou placeny stejně jako ambulance v nemocnicích. Sektor lázeňství zůstane na úrovni roku 2010, v průběhu příštího roku ale ministerstvo počítá se zúžením počtu diagnóz a stavů, při kterých bude pojišťovna péči hradit. Lázním by pak klesly platby od pojišťoven maximálně o půl miliardy korun.
Bude-li nárůst výběru zdravotního pojištění nižší než očekávané jedno procento, vydá ministerstvo v pololetí přísnější variantu vyhlášky. Jednoprocentní nárůst výběru, se kterým zatím ministerstvo počítá, by ale měl zajistit slíbený nárůst platů v nemocnicích.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb