Manažer firmy Steyr, která České republice obrněné transportéry prodala, vypověděl, že si Dalík řekl o 18 milionů eur s tím, že zařídí, aby premiér s obchodem souhlasil. Jednání o provizi posléze česká strana údajně ještě urgovala.
Po dvou týdnech prý přišla urgence, aby General Dynamics (pod kterou Steyr spadá), peníze zaplatila. "Drori (viceprezident zbrojovky Rafael, která dodávala pro pandury část výzbroje - pozn. redakce) sdělil ohledně těch třikrát šesti milionů eur, že kdybychom u firmy Steyr měli mít dojem, že by tyto peníze zůstaly u účastníků jednání ze dne 8. 11. 2007 (účastnil se i Dalík - pozn. redakce), tak je prý chybný. Nýbrž by to bylo víceméně tak, že by za to byl také souhlas ze strany premiéra," vypověděl podle informací deníku MF Dnes manažer společnosti Steyr Stephan Szücs.
Sledujeme Kauzu Pandur
Kdo by premiérův souhlas zařizoval, prý řečeno nebylo. Podle Szücse ovšem prý Drori nabízel možnost se s českým premiérem sejít a souhlas tak potvrdit.
"Dále řekl (Drori), že kdybychom nebyli schopni tak učinit, mohla by Rafael hodnotu smlouvy odpovídajícím způsobem navýšit a oni by se postarali o další. Tím bylo zřejmě míněno, že by se platba těch 3x6 milionů eur mohla schovat za platby firmě Rafael."
Informace, se kterými Szücs přišel, nechtěl komentovat ani Topolánek ani Drori.
České pandury prověřují i Američané
Obchod nabírá mezinárodní rozměr. Kromě českých a rakouských policistů začala podle MF Dnes případ řešit i americká SEC, neboli Securities and Exchange Commission, která je "ve světě financí něčím podobně obávaným jako FBI mezi gangstery".
Firma Steyr je totiž součástí amerického gigantu General Dynamics a spekuluje se, že do obchodu bylo zahrnuto hned několik států. Do zákulisních jednání totiž byli zřejmě zapojeni obchodníci z Česka, Rakouska, Slovenska, USA a Izraele. Důležitou roli měli mít právě Dalík s Topolánkem a Martin Barták, bývalý náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové.
Post ve vládě je jízdenka do Palerma
Sama Parkanová přiznává, že je šokovaná. Že za Česko v armádní zakázce jednal lobbista Dalík, netušila. "To mi vyrazilo dech," svěřila se MF Dnes. "Pan Dalík ode mě neměl žádné pověření. O ničem takovém jsem nebyla informovaná a nikdy bych s tím nesouhlasila."
"Když přijímáte funkci ve vládě, tak v žádném státě nevycházíte z představy, že místo toho dostáváte jízdenku do Palerma," posteskla si. "Netrpím žádnou iluzí, pokud jde o pana Topolánka. Pokud jde o pana Bartáka, byl to náměstek, kterého jsem zdědila a nikdy jsem k němu žádnou blízkostí netrpěla."
Barták z obrany putoval do funkce náměstka ministra financí. Pod tlakem vyvolaným vyšetřováním armádních kauz (mimo jiné i pandur), nakonec z funkce odešel.
Čtěte:
Rakušan vypovídá: Dalík chtěl půl miliardy za pandury
Dalíkovi se žádné úplatky za Pandury neprokáží. Důvodů je dost
Sledujeme Kauzu Pandur
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par