Více: Kalousek odpustil knížeti. Nemusí vracet dotaci
Podle části politiků není nic špatného, když si politik řádně zažádá o dotaci a pak obdrží, i když se jedná o politika pravice, která říká, že občan toho má od státu co nejméně požadovat a stát a veřejná sféra mají mít pokud možno co nejmenší výdaje. Významná část jich ale míní, že je to minimálně neetické.
Nemajetný loser
Nejkritičtější byli asi v KSČM. „Proslýchá se, že pan Schwarzenberg není zrovna nemajetný loser, takže proč? Sám si dotaci nedal, jde o ekologii, ale připomíná to jeho předchůdce, který chodil legálně čunkovat love na sociálku," uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš.
Ten tím narážel na to, že v říjnu 2007 Česká televize uvedla, že Jiří Čunek z KDU-ČSL bral na konci devadesátých let od státu sociální dávky. V té samé době si přitom údajně ukládal do bank miliony korun.
Nakoupení loajality
Poslanec Věcí veřejných Petr Skokan věc vidí podobně kriticky jako Dolejš. „Na jednu stranu nelze nikoho diskriminovat, politici jsou také lidé, ale vyvolává to tak podezření ze střetu zájmů. Ať sami voliči posoudí, zda to měl pan Schwarzenberg, který obecně není považován za nemajetného za potřebí," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec Skokan.
„Třetí věc je, že mu ministerstvo financí odpustilo chyby a dotaci neodebralo. Může to pak vzbudit dojem kupování si loajality a zlepšování vztahů mezi Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem. Ne všem žadatelům se odpustilo. Je to jejich odvaha a jejich zodpovědnost, jak daleko spolu mohou dojít. Legální to patrně je, etické však ne. Není to správné. Nepsaný šéf TOP 09 Kalousek si udělením dotace a prominutím sankce koupil a předplatil loajalitu svého budoucího předsedy za naše veřejné peníze," dodal Skokan.
Neetické. Styďte se
Předseda KSČM Vojtěch Filip to také kritizuje. „Je to neetické a padá tím tak Schwarzenbergova argumentace, že je v politice, aby sloužil. Odpuštění povinností ze strany ministerstva financí, využívání dotací, podivné arondace lesů svědčí o opaku," říká Filip.
„Žádný politik nesmí dostávat ani korunu. Já bych se styděl," reagoval poslanec Jiří Štětina z Věcí veřejných. „Obecně by nikdo z vrcholných politiků neměl mít výhody, ba naopak měl by to mít těžší než obyčejný smrtelník, jinak bude podezření, že je zvýhodněný," řekl redakci ministr školství Josef Dobeš z VV.
Náležitosti splněny
Zastání našel Schwarzenberg hlavně u TOP 09 a částečně i v ODS, ČSSD a VV, i když v těchto stranách se pohledy liší. „Existuje-li takový dotační titul, bylo o něj řádně zažádáno a byly splněny všechny náležitosti pro získání dotace, potom musí mít i Karel Schwarzenberg jako každý jiný občan právo ucházet se o takovou dotaci a eventuálně ji i získat," zastal se Schwarzenberga místopředseda ODS Pavel Drobil.
„Karel Schwarzenberg, kterého si vážím, mě v poslední době tolik zklamal, že odmítám cokoli komentovat. Respektuji ho jako koaličního partnera, tak ať si všechny své kroky vysvětluje a obhajuje sám," reagoval první místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bauer.
Předsedu TOP 09 hájí místopředseda strany Pavol Lukša. Podle něho se podmínky dotace stanovují předem a nelze nikoho diskriminovat. „Nebo považujte za vhodné, aby podmínky dotací vyloučily pravicové politiky, i když se jedná o stejné subjekty jako všechny ostatní, i když byl účel dotace splněn? Samozřejmě není možné, aby se jakkoli účastnili rozhodovacího procesu, což ale není tento případ," míní Lukša. „Považuji za vhodné a etické, aby pro všechny byly rovné podmínky. Ty rybníky za to opravdu nemohou," reagoval podobně ministr práce a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek.
Knížecí propojení byznysu a politiky
Věc zkritizoval poměrně ostře poslanec ODS Aleš Rádl. „Na nejužším propojování byznysu a politiky jsou přece založeny všechny šlechtické majetky, takže v tomto smyslu se kníže Schwarzenberg chová jen v souladu s tradicí svého rodu. Že s touto praxí propojování byznysu s politikou umí dobře zacházet, prokázal myslím už v případě restituce svého rodového jmění a i nyní umí nadále velmi pozorně sledovat, jak rozhojnit své rodové jmění. Naštěstí je veřejnosti tato tradiční šlechtická schopnost kombinovat politiku a byznysu tohoto patricie sympatická, takže otázka etiky bude i v tomto případě s noblesou absorbována silou tradicionalistického mediálního obrazu," uvedl Rádl.
Poslanec TOP 09 František Laudát nepovažuje věc za problém. „Dotace jsou na konkrétní věci a pravidla se neptají na majetek žadatele. V logice vašeho dotazu by úspěšní zemědělci neměli čerpat dotace," odpověděl Laudát.
Dobří hospodáři
„Klíčové podle mě je, zda dotace obdržel za stejných podmínek jako ostatní podnikatelé v tomto oboru. Pokud ano, nevidím v tom problém," reagoval poslanec ČSSD Jan Hamáček. Podobný názor má i poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Schwarzenbergové byli vždy známi jako dobří a odpovědní hospodáři," dodala poslankyně.
Poslankyně VV Lenka Andrýsová předpokládá, že Schwarzenberg všechny podmínky splnil. „I mnozí zemědělci, kteří jsou proti dotacím, je pobírají. V opačném případě by se sami diskriminovali. Předpokládám, že případ pana ministra je obdobný," myslí si poslankyně. Stejný názor zastává i její kolega Viktor Paggio.
Pravice moralizuje,a le ždíme stát
Místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda je obecně proti všem dotacím, i pro zemědělce. „Ale není jediného důvodu, proč by při jejich existenci měli být rozlišováni jejich příjemci," doplnil poslanec.
„Pravice dnes moralizuje a snaží se vytvářet dojem čestného jednání a přitom sami představitelé pravice včetně Karla Schwarzenberga bezostyšně stát ždímají. Považuji to za amorální," říká poslanec KSČM Stanislav Grospič.
Levicové večírky s boháči
Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka se domnívá, že pokud by podobné dotace dostala jakákoli jiná osoba za stejných podmínek, není problém v tom, když ji dostane politik. „Pokud by ovšem poskytování jakékoli dotace mělo být jen nepatrně ovlivněno tím, že recipient je politikem, pak by to bylo protizákonné. Tedy pokud pan Schwarzenberg dostává dotace legálně, není to, že je politikem důvodem k tomu, aby se dotací vzdal," dodal Chaloupka.
„Odpovím vám slovy bývalého náměstka ministra financí za ČSSD: ´Dotace nejsou pro chudé. Vysoké daně jsou potřeba mimo jiné proto, aby voliči viděli naši pádnou ruku nad boháči a boháči zároveň dostali příležitost projevit nám přízeň, když jim část zaplacených daní vrátíme na dotacích.´Levičáci k chudým mluví, ale s úspěšnými pravičáky chodí na večírky," reagoval poslanec ODS Michal Doktor.
I pravicoví politici mohou mít dotace
Poslanec Starostů a nezávislých Stanislav Polčák nezná podrobnosti, ale domnívá se, že pokud byly splněny podmínky dotace a nedošlo-li k protěžování, pak dotace neetická není. „Nevěřím, že by předseda Schwarzneberg postupoval v tomto nečestně," reagoval Polčák.
Podobný názor má i poslanec ODS Jan Pajer. „Každý, kdo splní podmínky, je oprávněn takovou dotaci čerpat, pravicové politiky nevyjímaje," míní Pajer.
„Etiku neposuzuji podle pravicovosti, nebo levicovosti. Za neetické bych považovala každé obohacení se netransparentním způsobem na základě zneužití informací či kontaktů. Jestli k něčemu podobnému došlo u pana prvního vicepremiéra Schwarzenberga, neumím posoudit," říká poslankyně ODS Jana Černochová.
Dotace ano, ale cíleně
„Pravda je, že morálně to lidé nepochopí, věcně proč ne. Je potřeba, aby to věděl volič před volbami," říká poslankyně ODS Zdeňka Horníková.
Miloslav Opálka z KSČM se vyjádřil obecně. Míní, že dotace by podle něho měli dostávat jen takoví podnikatelé, kteří například vytvářejí pracovní místa pro postižené či v oblastech s velkou nezaměstnaností. Dále třeba pro účel vědecký či kulturní. „Jinak je to problematické vždy, ať už se jedná, nebo nejedná o pana Schwarzenberga," vysvětlil Opálka.
Povodeň 2002
Odpustek dostal Karel Schwarzenberg podobně jako devadesát procent žadatelů o dotace. Podle ministerstva financí nedošlo ke zneužití veřejných prostředků a nedošlo ke ztrátě prostředků daňových poplatníků.
Schwarzenberg pro média uvedl, že o případu se svým tehdejším i současným vládním kolegou Kalouskem nemluvil. Karel Schwarzenberg požádal o dotace z programu Obnova rybníků po ničivé povodni z roku 2002. Získal necelých pět milionů korun.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík