Velký spor se rozhořel mezi vicepremiérkou Karolínou Peake a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem na straně jedné a ministrem financí Miroslavem Kalouskem na straně druhé. Pře se vede o to, zda se Česká republika bude moci připojit k trestnímu řízení ve Švýcarsku a uplatnit tak škodu, která mohla vzniknout při privatizaci Mostecké uhelné.
Ministerstvo financí bylo podle MF Dnes minimálně pěti dopisy od švýcarské prokuratury informováno o vyšetřování v kauze Mostecké uhelné, a to včetně podrobného návodu, jak se má Kalouskův úřad do řízení zapojit. Přesto ministerstvo financí nereagovalo a nyní tvrdí, že dostatek informací nemělo.
Švýcaři nabízeli Česku seznámit se se všemi podklady
Nové důkazy však jeho obhajobu výrazně zpochybňují. „Švýcaři třeba dopisem ze 14. července 2011 adresovaným ministru financí nabízeli Česku možnost seznámit se se všemi podklady s tím, že konkrétní škodu lze vyčíslit až později. To považuji za naprosto rozhodující záležitost," uvedl pro MF Dnes vrchní státní zástupce v Praze Stanislav Mečl.
Postup svého úřadu v kauze 12 miliard z privatizace Mostecké uhelné společnosti vysvětloval Miroslav Kalousek ve Studiu 6 České televize. Zopakoval, že je potřeba, aby orgány činné v trestním řízení určily, z jakého skutku peníze vznikly. Pak se může Česká republika připojit k žalobě, a to jako soukromý žalobce.
SLEDUJEME téma Mostecká uhelná
Kalousek nechápe, proč by měl být v osobě obviněného
„Nikdo jiný než ministerstvo financí nemůže vyčíslit, jaká Česku vznikla škoda. Ale někdo jiný, orgány činné v trestním řízení, musí říct, z jakého skutku," upřesnil Kalousek. Zároveň varoval, že zablokovat 12 miliard po dobu pěti let není snadné. Stát by musel platit obrovské kompenzace, pokud by obžalovaný dokázal svoji nevinu. Proto se postup musí důkladně uvážit.
Zareagoval i na tvrzení Karolíny Peake a Pavla Zemana, že se český stát už nemůže připojit k trestnímu řízení ve Švýcarsku. „Nejvyšší státní zástupce fabuluje, stejně jako předsedkyně legislativní rady vlády. To mohu tolerovat bulvárnímu novináři nebo ministrovi kultury. Nechápu, proč je tady ministr financí v osobě obviněného. To je směšné," prohlásil Kalousek v ČT24.
Detailní právní rozbor dává za pravdu ministerstvu financí
„Paní vicepremiérka šířila lež. Není pravda, že bychom se už nemohli připojit k trestnímu řízení. Pan Kalousek si nechal zpracovat analýzu švýcarskými právníky a podle tohoto detailního právního rozboru to možné je," tvrdí pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík.
Její vyjádření si vysvětluje tím, že místopředsedkyně Věcí veřejných neměla dostatek informací. „Ty mohla získat už minulý týden na jednání K9, kde se záležitost probírala a kde o ní ministr financí Kalousek detailně informoval. Vicepremiérka však na této schůzce chyběla a její straničtí kolegové jí informace zřejmě nepředali," poznamenává Gazdík.
Místopředsedu VV zajímá, zda mohl ministr ve věci konat
Na druhou stranu sporu se podle očekávání postavil místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím. „Nemám detaily k celé záležitosti, ale pan Kalousek pro mě není relevantní, protože vím, jak dokáže lhát a manipulovat. Paní Peake je právnička, a tak beru vážně, co říká. U Kalouska mě zajímá, zda opravdu nemohl konat, a nebo zda jde o lež a manipulaci jako v případě Ostroje a mého trestního oznámení," uvádí pro ParlamentníListy.cz Jarolím.
Středeční schůze vlády nakonec žádné závěry ohledně dvanácti miliard na švýcarských kontech nepřinesla. Po jejím zasedání pouze uvedla vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake, že tato záležitost se probírala jen v bodu různé a zevrubněji se jí koalice bude zabývat na pátečním jednání.
K věci:
Prokurátorka vyzývala Kalouska, ať se Česko připojí k trestnímu řízení
Ranní Kalousek v ČT: Proč je těžké zablokovat 12 miliard
Dvanáct miliard v kanálu. Pane Kalousku a další, kdo za to může?
Foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník