Krátce po deváté hodině začala u koleje Josefa Hlávky v Praze chorálem Ktož jsú boží bojovníci pietní vzpomínka na události roku 1939, kdy došlo k zatčení a popravě vedoucích představitelů studentské organizace a internace stovek studentů v koncentračních táborech. Zároveň bylo německými úřady rozhodnuto o uzavření českých vysokých škol.
Vzpomínkové akce se zúčastnili prezident Václav Klaus, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, premiér Petr Nečas, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, ministr obrany Alexandr Vondra, pražský primátor Bohuslav Svoboda a další představitelé politického a akademického života.
Nacisté si uvědomili význam české inteligence
Prezident republiky Václav Klaus ve svém projevu uvedl, že 17. listopad znamenal dvakrát předěl v naší novodobé historii. „Nacisté správně pochopili, že pro porobení našeho národa je překážkou česká inteligence. Ta byla - asi více než dnes - strážcem naší suverenity a nositelem odkazu Tomáše Garrigua Masaryka," vyzdvihl Klaus hrdinství a odvahu českých studentů v roce 1939.
Pražský primátor Bohuslav Svoboda ve svém projevu zdůraznil, že je naší povinností nenechat zapomenout na tyto dějinné události. „V poslední době pozoruji posun národní hrdosti navzdory různým pochybným průzkumům. Sám nejsem stoupencem ukřičeného šovinismu, ale jsem hrdý na svou zemi. Události, kvůli nimž jsme se tu sešli, by se nikdy nestaly, kdyby byl náš národ prost hrdinů," prohlásil Svoboda.
K věci:
Peake: Máme se lépe než tehdy, to ať dnes zazní. Odpoví jí Václavák
To si myslíte, že za komunistů bylo líp? Benda z ODS o 17. listopadu
Karel Gott o 17. listopadu: Vše bylo řečeno. Ale ...
Prezident Klaus: Předání poselství 17. listopadu dalším generacím je naší povinností
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih