Lidé prý necinkali klíči, aby se dočkali chudoby pro sebe a své děti

29.10.2011 7:47 | Zprávy

Krize v eurozóně se promítne do zhoršení situace Česka, ale nic převratného, natož změnu "zobacího pořádku" politolog Alexander Tomský nepředpokládá. To předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková varuje před radikalizací společnosti i jako důsledkem zklamaných očekávání z doby před 22 lety. Europoslanec Edvard Kožušník zase poměřuje život u nás a ve Španělsku a Češi z toho vycházejí ještě poměrně dobře.

Lidé prý necinkali klíči, aby se dočkali chudoby pro sebe a své děti

Strašení rozpadem eurozóny je podle ekonoma, politologa a nakladatele Alexandra Tomského nesmysl. Vždyť ji stvořila ekonomická elita sjednocené Evropy, a ta ji přece nenechá padnout. „To, co slyšíme, je strašlivá propaganda. Euroskeptici by si sice rozpad eurozóny hrozně přáli, já také, ale přehánějí, protože to je jen normální malá krize, kterou si eurozóna sama způsobila. Druhou věcí je, že jim politici svými výroky nahrávají, protože se obávají vzniku liberálně-skeptických stran," říká pro ParlamentníListy.cz Tomský.

Česko se proto nemusí obávat vlivu rozpadu eurozóny, ale ani tak na tom není a nebude dobře. „Jsme poměrně chudí, ale jsme na to zvyklí. Budeme však na tom ještě hůř, když Kalousek prosadil zvýšení daně z přidané hodnoty, místo aby prosadil snižování byrokratické zátěže státu. Státní správa se jen malinko oseká, ne moc, ale zas všechno zaplatí daňový poplatník prostřednictvím zvýšení DPH," poukazuje ekonom na stovky nejrůznějších vrchních ředitelů po úřadech, kteří berou šedesátitisícové platy.

Věci veřejné si musí nazobat, a tak vládu nikdy neshodí

Tomskému vadí také výmluvy politiků při zvyšování DPH, že nepřímé daně jsou lepší daně, protože se lépe vybírají. Očekává, že lidé po zdražení potravin v důsledku zvýšení DPH přejdou na lacinější druhy jídla, ale bouřit se nebudou. „Lidé řvou, až když jim úplně teče do bot. Říká se, že demokracie se vzpamatuje vždy až za pět minut dvanáct. Budeme tedy chudnout, chudnout a chudnout," konstatuje politolog.

Ale nic převratného u nás nepředvídá, protože koaliční vláda prokazuje ohromnou soudržnost. „Jak by také ne. Politici Věcí veřejných vědí, že úspěch z posledních voleb už nikdy nezopakují a do takových funkcí se nedostanou. Proto vládu nikdy neshodí. Musí si užít ten nový zobací pořádek, jak se říká v Anglii. Proč by od těch koryt, jak se zase říká u nás, odcházeli?" ptá se Tomský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Domov Bez zámků Tuchořice otevřel pro své klienty novou budovu

20:16 Ústecký kraj: Domov Bez zámků Tuchořice otevřel pro své klienty novou budovu

Domov „Bez zámků“ Tuchořice, příspěvková organizace, otevřel novou budovu. Výstavba nové budovy je s…